fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Oferujemy proste zasady i korzystne oprocentowanie kredytu

Widok z apartamentu w Porcie Praskim – metr mieszkania kosztuje od 9,7 tys. zł
Fotorzepa/ Robert Gardziński
Dariusz Łachowski, dyrektor do spraw handlowych w PLUS BANK S.A.

Czy dziś jest dobry czas na zadłużanie się na mieszkanie? Co sprzyja podjęciu takiej decyzji?

Dariusz Łachowski: Tak, teraz jest najwłaściwszy czas na zakup mieszkania na kredyt, i to z dwóch powodów. Po pierwsze, ceny nieruchomości, zwłaszcza w segmencie premium, są zdecydowanie poniżej poziomu sprzed kilku lat. Dziś nieruchomości tej klasy, które oferuje m.in. Port Praski można kupić taniej o ok. 40–45 procent niż lokale o podobnym standardzie i  wykończeniu jeszcze w 2010 roku. Po drugie, poziomy stawek WIBOR – czyli tych, które kształtują oprocentowanie kredytów hipotecznych i które wypływają na koszty kredytu – są na historycznie niskim poziomie. To sprawia, że bankowe finansowanie jest jeszcze bardziej dostępne dla osób, poszukujących atrakcyjnego kredytu na zakup nieruchomości.

Jak bank ocenia możliwości klientów do płacenia rat, ich zdolność kredytową? Na co zwraca szczególną uwagę?


Na proces oceny możliwości klienta do zadłużania się, składa się wiele czynników. Natomiast podstawowym parametrem jest wysokość zarobków i ich relacja do zobowiązań finansowych klienta oraz wysokość tzw. wkładu własnego – oszczędności, jakie klient zamierza przeznaczyć na zakup nieruchomości. Wysokość wkładu własnego ma również bezpośredni wpływ na wysokość marży, która obok stawki bazowej WIBOR jest elementem składowym oprocentowania kredytu. Bank, podejmując decyzję kredytową, bierze pod uwagę oczywiście jeszcze szereg innych czynników, niemniej jednak każdy wniosek kredytowy rozpatrywany jest indywidualnie, przy uwzględnieniu specyfiki danej transakcji i sytuacji klienta.

Na jakich warunkach można dostać kredyt na mieszkanie w Porcie Praskim? Ile wynosi marża, prowizja, jakie są bonusy dla klientów kupujących lokale w tym projekcie?

Uznaliśmy, że dla klientów Portu Praskiego ubiegających się o kredyt, najistotniejsze są dwa kluczowe elementy: szybka decyzja kredytowa oraz atrakcyjna cena zaciąganego kredytu. W związku z tym do dyspozycji klientów jest pracownik naszego banku, który został oddelegowany do siedziby Portu Praskiego. Dzięki tej współpracy zapewniamy szybki proces decyzyjny oraz kredyty z niższą marżą wyłącznie dla klientów Portu Praskiego. Wszelkiego rodzaju inne bonusy nie są z punktu widzenia klienta na tyle istotne, aby wpływały na jego decyzję o zaciągnięciu kredytu. Niemniej jednak bank wprowadził dodatkowe udogodnienia dla klientów Portu Praskiego – m.in. brak opłaty za inspekcję nieruchomości oraz brak wymogu dostarczania wypisu z księgi wieczystej do banku. To  wpływa na skrócenie procesu oceny i weryfikacji wniosku kredytowego. Postawiliśmy na przejrzyste zasady kredytowania i korzystne oprocentowanie, uznając je za najważniejsze z punktu widzenia klienta.

A jaki wkład własny trzeba mieć?

Od 1 stycznia 2015 roku minimalny poziom wkładu własnego w naszym banku powinien wynosić 20 procent. Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferujemy możliwość zaciągnięcia kredytu z 10-procentowym wkładem własnym, przy założeniu, że pozostała kwota zostanie ubezpieczona. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które nie zdążyły jeszcze zgromadzić odpowiedniego kapitału na zakup mieszkania lub też chciałyby go przeznaczyć na inne cele. Dodam, że bank preferuje wyższe wkłady własne, premiując je niższą marżą kredytową.

Ile klient musi mieć na dodatkowe opłaty związane z kupnem lokalu?

Każdy zakup nieruchomości wiąże się np. z koniecznością zawarcia umowy kupna – sprzedaży w formie aktu notarialnego. W tym przypadku wszystkie formalności są dokonywane w siedzibie Portu Praskiego, co stanowi zdecydowane ułatwienie dla wszystkich stron transakcji i znacznie skraca cały proces.

Czy bank prowadzi rachunek powierniczy dla inwestycji Port Praski? Zamknięty czy otwarty?

Tak, PlusBank prowadzi rachunek powierniczy otwarty dla Portu Praskiego. Dla tej inwestycji opracowaliśmy szereg procedur, które mają na celu usprawnić cały proces rozliczania i przekazywania środków od klientów do inwestora.

A czy PlusBank finansuje też sam projekt Port Praski?

Spółka Port Praski Inwestycje finansuje budowę ze środków własnych. To utwierdza nas w jeszcze większym przekonaniu o bezpieczeństwie samej inwestycji oraz rozsądnej i rozważnej strategii rozwoju Portu Praskiego, wolnej od rygoru i ryzyka, wynikającego z finansowania się zewnętrznym źródłem w postaci kredytów bankowych.

—dn

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA