fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Daesh

Wielka Brytania wyśle do Syrii instruktorów wojskowych

Kobane
AFP
Zadaniem 75 brytyjskich wojskowych będzie szkolenie bojowników umiarkowanej opozycji, wyrażających gotowość do walki zarówno z Państwem Islamskim (IS), jak i reżimem prezydenta Baszara al-Asada.

Szkolenie z użycia broni ręcznej, taktyki i podstawowych umiejętności medycznych będzie częścią realizowanego już programu wsparcia syryjskiej opozycji przez USA. Czas trwania projektu zaplanowano na trzy lata.

Na początku lutego prezydent Barack Obama przesłał do Kongresu projekt uchwały, zezwalającej mu na użycie sił zbrojnych w operacji przeciwko IS. Prezydencki wniosek w sprawie uzyskania "authorization of use of military force" (AUMF) ogranicza czas trwania działań przeciwko IS właśnie do trzech lat. Co ciekawe projekt uchwały wyklucza udział wojska w walkach lądowych i znosi obowiązywanie wydanej w 2002 roku zgody na jego użycie w wojnie z Irakiem. Warto przypomnieć, że pod koniec stycznia, rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że nie jest możliwe, aby określić datę zwycięstwa nad ekstremistami z Państwa Islamskiego, a walka z nimi może potrwać od 3 do 5 lat.

Brytyjska Izba Gmin w 2013 roku głosowała przeciwko bezpośredniej interwencji w Syrii. Do tej pory siły Wielkiej Brytanii zostały zaangażowane w walkę z IS tylko w Iraku. Minister obrony Michael Fallon, poinformował, że Wielka Brytania wyśle również w celu wsparcia irackich oddziałów walczących z Państwem Islamskim, dwa dodatkowe samoloty monitorujące pole walki- Sentinel.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA