fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

13 mln Polaków korzysta z banku przez Internet

Już 13 mln polaków aktywnie korzysta z bankowości internetowej. Dynamicznie rośnie tez liczba kart umożliwiających płatności zbliżeniowe.
Bloomberg
Już 13 mln polaków aktywnie korzysta z bankowości internetowej. Dynamicznie rośnie tez liczba kart umożliwiających płatności zbliżeniowe.

Liczba aktywnych klientów indywidualnych bankowości internetowej wzrosła w czwartym. 2014 r. o blisko 450 tys. i jest ich już ponad 13 mln. W całym ubiegłym roku przybyło 650 tys. zwolenników korzystania z banku przez serwis internetowy, co oznacza ponad 5 procentowy wzrost – wynika z najnowszych danych Związku Banków Polskich.

Umowy na korzystanie z bankowości internetowej ma już ponad 25 milionów Polaków, o 3,2 mln więcej niż przed rokiem, ale jak widać aktywnie z tej możliwości korzysta ponad połowa.

Coraz chętniej korzystamy też z kart płatniczych wykorzystując je do płacenia zamiast wyciągania gotówki z bankomatów.

Pod koniec 2014 roku już niemal trzy czwarte wszystkich operacji kartowych dotyczyło transakcji bezgotówkowych (w czwartym kwartale 2013 udział ten wynosił 66 proc). W ujęciu wartościowym, udział transakcji bezgotówkowych wzrósł w ciągu roku z 32 proc. do 36 proc.

W dużej mierze jest to efekt możliwości płacenia zbliżeniowo. - Dzięki wysokiej użyteczności kart zbliżeniowych klienci coraz częściej decydują się na płatności bezgotówkowe, szczególnie w przypadku transakcji w przedziale do 50 zł. To tłumaczy istotny wzrost poziomu udziału transakcji bezgotówkowych w całkowitej liczbie transakcji kartowych. Korzystanie z kart w celu wypłacenia gotówki w dalszym ciągu przeważa w ujęciu wartościowym, co sugeruje, że klienci w tym wypadku posługują się kartami stosunkowo rzadziej, ale w celu wypłacania istotnie wyższych kwot – tłumaczy Paweł Widawski, dyrektor zespołu bankowości elektronicznej i systemu płatniczego w ZBP.

W portfelach Polaków funkcjonuje już 36 mln karty płatniczych. Jednak nadal nasycenie kartami jest dużo niższe niż w Unii Europejskiej. W Polsce wynosi 0,92, podczas gdy średnia w Unii to 1,49.

Jesteśmy natomiast liderami we wprowadzaniu kart zbliżeniowych. Szacuje się, że taka funkcję ma już 25 mln kart. b

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA