fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Roboty przy drodze łatwiej przeprowadzić

Fotorzepa, Dominik Pisarek
Inwestor nie będzie już musiał dołączać do wniosku o zajęcie pasa drogowego zaświadczeń o posiadaniu pozwoleń na wykonanie przyłączy mediów.

W środę wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego. Wprowadza ona uproszczenia w formalnościach dotyczących prowadzenia robót budowlanych w tym pasie.

Dotychczas do wniosku o wydanie zezwolenia w tej sprawie trzeba było dołączyć m.in. oświadczenie o posiadanym pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy albo też prowadzonych robót mających na celu przyłączenie mediów.

Tymczasem zgodnie z art. 29–30 prawa budowlanego budowa przyłączy mediów nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani też zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Chodzi konkretnie o przyłącza elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne i telekomunikacyjne.

Inwestor ma jedynie obowiązek sporządzić plan sytuacyjny na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (art. 29a prawa budowlanego).

Z tych powodów Rada Ministrów postanowiła wykreślić z tego rozporządzenia przepis zobowiązujący do składania oświadczenia o posiadaniu ważnego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

podstawa prawna: rozporządzenie Rady Ministrów z 2 lutego 2015 r. DzU z 10 marca, poz. 328

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA