fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Graty, kredyty i gaz. Przegląd prasy Jeremiego Jędrzejkowskiego

Jeremi Jędrzejkowski
Fotorzepa
Stare auta nie wjadą do centrów miast? Dzisiejsza „Rzeczpospolita” informuje o pomyśle ograniczeń dla samochodów niespełniających norm emisji spalin.

Propozycja godna zauważenia, tym bardziej, że takie rozwiązania są już stosowane na Zachodzie, choćby w Berlinie i Londynie. Problem w tym, że średni wiek samochodu na naszych drogach to 14 lat. Część przedstawicieli rynku uważa wręcz, że za tą propozycją stoi lobby samochodowe.

Dalej „Rzeczpospolita" pisze o tym, że już 1,5 mln osób w Polsce ma ponad 80 lat. Aż połowa z nich jest niesamodzielna. Gazeta zastanawia się, jak im pomóc. „Rzeczpospolita" opisuje także starania jednej z fundacji o beatyfikację rotmistrza Witolda Pileckiego.

W części gospodarczej „Rzeczpospolita" pokazuje technologiczną rewolucję w bankach, a dokładniej w systemach służących logowaniu się do konta. Mamy już skanowanie odcisków palców czy komendy głosowe.

„Rzeczpospolita" dotarła do projektu ustawy, według którego za trzy lata wszystkie przetargi miałyby się odbywać w formie elektronicznej. Szczegóły na stronach prawnych gazety.

„Dziennik Gazeta Prawna" opisuje bardzo ciekawą propozycję Komisji Nadzoru Finansowego. Chodzi o to, by oszczędności z III filara emerytalnego mogły posłużyć jako wkład własny przy kredycie hipotecznym. Na czołówce części prawnej gazeta pisze, że fikcją są zapowiadane przez rząd ułatwienia dla przedsiębiorców, dotyczące terminów wchodzenia w życie regulacji dla firm.

„Gazeta Wyborcza" wybija na pierwszej stronie tekst o tym, że Rosja nie jest już taka mocna w gazie. Otóż na ograniczenie zakupów tego paliwa od Kremla zdecydował się Kijów. To swego rodzaju rewolucja. A jest możliwa tylko dzięki temu, że Ukraina kupuje gaz od Unii.

W „GW" zwraca uwagę wywiad z gen. Markiem Dukaczewskim, byłym szefem Wojskowych Służb Informacyjnych. Twierdzi on, że politycy prawicy dążyli do kontrolowania WSI. Temat służb wrócił przy okazji sprawy SKOK Wołomin, która z kolei jest paliwem podsycającym temperaturę kampanii wyborczej. Zresztą, co oczywiste, we wszystkich głównych gazetach mamy najświeższe wiadomości z frontu zmagań o fotel prezydenta. Ciekawie wygląda tu „DGP", który oszacował koszty obietnic kandydatów na prezydenta.

Wyborcza gorączka właśnie rozpoczyna się też za oceanem. Jeden z senatorów jako pierwszy oficjalnie ogłosił start w wyborach na prezydenta USA. Kampania startuje więc, 596 dni przed głosowaniem, jak skrupulatnie wyliczyła „Wyborcza".

„GW" tematowi SKOK-ów poświęca w dziale gospodarczym całą stronę. Na niej także rozmowa z przewodniczącym KNF.

Doniesienia gazet ze świata zdominował temat Grecji. Po raz nie wiem już który na przestrzeni ostatnich pięciu lat mamy widmo jej bankructwa. Słowem: na Południu bez zmian. Ciekawe jak długo jeszcze trzon Unii będzie reanimował ten kraj pożyczkami i kiedy (i czy w ogóle) zdecyduje się tę kroplówkę odłączyć.

„Parkiet" skupia się dziś na trwającej IPO Idea Banku. Gazeta wskazuje, że może to być największa taka oferta w tym roku. Jej wartość może sięgnąć 864 mln zł. Gazeta przestrzega również, że zagrożony jest boom obligacyjny. Jeśli dojdzie do szoku na rynku (co może go spowodować? - polecam lekturę), to najbardziej ucierpieć mogą obligacje korporacyjne.

Bardzo ciekawą informację przynosi „Puls biznesu", który twierdzi, że na miejsce pod fabrykę poluje u nas Jaguar. Podobno producent land roverów i jaguarów przygląda się działkom w pobliżu zachodniej granicy. Gazeta pisze także, że przychody wypożyczalni rowerów przebiją 30 mln zł. Liderem rynku jest Nextbike.

Wśród spraw nieco lżejszych, w „GW" do przeczytania wywiad z prezesem PZPN, Zbigniewem Bońkiem. Jest oczywiście temat Jakuba Błaszczykowskiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA