fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Pierścień dla Allaha odkryty w Skandynawii

uncovermichigan.com
W średniowieczu na terytorium obecnej Szwecji pochowano kobietę z pierścieniem z wyrytym arabskim napisem.

Odkrycia dokonano dwukrotnie, ale za pierwszym razem badacz nie zdawał sobie sprawy z wagi znaleziska. Pod koniec XIX wieku szwedzki archeolog Hjalmar Stolpe rozkopał w miejscowości Birka grób kobiety z IX wieku. Znalazł w nim między innymi srebrny pierścień z „nieokreślonym napisem".

Zabytek znajduje się w Szwedzkim Muzeum Historycznym w Sztokholmie. Zajął się nim biofizyk dr Sebastian Warmalander z Uniwersytetu w Sztokholmie. Zbadał zabytek pod mikroskopem elektronowym. Na pierścieniu, w ametyście oprawionym w srebro, wygrawerowany jest napis. Badanie wykazało, że w srebro oprawiony jest nie ametyst, ale fioletowe szkło. Udało się odczytać napis: „Il-la-lah", „dla Allaha". Jest to pierwszy średniowieczny arabski napis znaleziony na terenie Skandynawii.

Badanie mikroskopem elektronowym wykazało, że był on rzadko noszony; po wewnętrznej stronie zachowały się ślady powstałe w pracowni jubilera, w której go zrobiono. Świadczy to o tym, że pierścień trafił do Skandynawii jako wyrób nowy, nieużywany. W średniowieczu barwione szkło było cenione na równi ze szlachetnymi kamieniami.

Birka była faktorią handlową wikingów na wyspie Birka (Björkö) na jeziorze Melar. Osada zajmowała ok. 12 ha i była obwiedziona od strony lądu kamiennym murem. Do Birki docierały towary z południowej i wschodniej Europy, także z Polski.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA