fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Polski eksport celuje w Hiszpanię

Bloomberg
Hiszpania staje się coraz ważniejszym rynkiem dla polskich eksporterów.

W ciągu pierwszych trzech kwartałów ubiegłego roku polski eksport do Hiszpanii zwiększył się o 22,6 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Według danych Ministerstwa Gospodarki, w całym 2014 roku wzrósł w ujęciu rocznym o 15,5 proc., tj. o 535 milionów euro do poziomu prawie 4 miliardów euro. Z ważnych rynków unijnych większą dynamikę wzrostu odnotowali eksporterzy jedynie na Łotwie – 23,4 proc.

Według analiz ekspertów z Banku Zachodniego WBK, Hiszpania może wkrótce wyprzedzić Słowację i wejść do pierwszej 10-tki naszych najważniejszych odbiorców. W dodatku dla polskich firm obecność na Półwyspie Iberyjskim zwiększa szanse na ekspansję w krajach Ameryki Łacińskiej.

- Na Półwyspie Iberyjskim widać gospodarczą odwilż, a to jest bardzo dobra informacja dla naszych eksporterów - twierdzi Robert Antczak, odpowiedzialny za rozwój sektora biznesu międzynarodowego w Banku Zachodnim WBK.

Ekonomiści BZ WBK twierdzą, że w 2014 roku odbicie w hiszpańskiej gospodarce było szybsze niż tego oczekiwano, zwłaszcza jeśli chodzi o konsumpcję prywatną. W rezultacie w roku obecnym należy oczekiwać dalszej poprawy sytuacji.

- Naszym zdaniem konsumpcja w Hiszpanii zwiększy się o ok. 2 proc. w 2015 roku. Polepsza się także sytuacja na hiszpańskim rynku pracy i choć bezrobocie jest wciąż wysokie, to spada w szybszym tempie – mówi Marcin Luziński, ekonomista BZ WBK.

Według Departamentu Strategii i Analiz Ministerstwa Gospodarki, w ubiegłym roku polski eksport wyniósł 163,1 mld euro, co jest wynikiem o 5,2 proc. lepszym niż w roku 2013. Szybciej rósł jednak import – o 5,5 proc. do 165,6 mld euro, co zwiększyło deficyt obrotów towarowych. Ten ostatni wyniósł 2,4 mld euro, co daje wzrost w porównaniu z rokiem wcześniejszym o 460 mln euro. Zgodnie z oczekiwaniami, w 2014 roku szczególnie szybko zwiększała się nasza sprzedaż na rynki unijne. Eksport do UE podskoczył o 8,1 proc. w ujęciu rok do roku i wyniósł 125,8 mld euro.

Dobre wyniki eksportu przynosi także początek obecnego roku. Według ostatnich danych NBP o bilansie płatniczym, eksport towarów wyniósł w pierwszym miesiącu tego roku 13,47 mld euro, co było wynikiem lepszym o 5,7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Import natomiast zmalał o 1,5 proc. do 12,45 mld euro. W rezultacie dodatnie saldo obrotów towarowych wyniosło 1,02 mld euro i okazało się o 916 mln euro wyższe niż w styczniu ubiegłego roku.

Według Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych KUKE, kolejne miesiące powinny przynieść dalszy wzrost eksportu. Przykładowo prognoza KUKE na cały 2015 rok zakłada eksport na poziomie ok. 171,9 mld euro, co oznaczałoby, że byłby on o 9 proc. większy niż w roku 2014.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA