fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie z rynku

Jak drogie jest utrzymanie domu

Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek
Czteroosobowa rodzina na utrzymanie domu wydaje ok. 890 zł miesięcznie. To 35 zł więcej niż przed dwoma laty.

- Rok temu koszty te były niższe o 5 zł – wynika z analiz Lion's Banku. – Ceny spadają coraz szybciej, ale niestety nie dotyczy to kosztów utrzymania dachu nad głową – komentuje Bartosz Turek z Lion's Banku.

- Najnowsze dane GUS pokazują, że ceny towarów i usług spadły już do poziomu z początku 2012 r. Lutowa deflacja okazała się bowiem wyższa, niż prognozowali ekonomiści.

– Nie wszystko jest jednak tańsze. Od początku 2012 roku koszty utrzymania mieszkań wzrosły o ponad 5 proc. – szacuje Bartosz Turek.

- Analityk tłumaczy, że na koszty utrzymania mieszkania składają się m.in. opłaty eksploatacyjne, wywóz śmieci, kanalizacja, energia i woda. – Na podstawie tempa wzrostu cen można szacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 890,2 zł. W ciągu roku ten koszt podniósł się o 5,3 zł. To niby niewiele, ale w tym samym czasie ogólny poziom cen dóbr i usług spadł – zauważa Bartosz Turek.

- Rynkowa sytuacja sprzyja osobom, które chcą zaciągnąć kredyt mieszkaniowy oraz już zadłużonym klientom. – Koszty kredytów są rekordowo niskie, co skutkuje nie tylko niskim poziomem comiesięcznych rat, ale też wzrostem zdolności kredytowej – mówi analityk Lion's Banku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA