fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Grecki skarbiec świeci pustkami

Rząd Grecji zwrócił się do największych spółek o zakupy krótkoterminowego greckiego długu.
Bloomberg
W piątek Grecja ma spłacić ratę pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego wartą 350 mln euro. Wszystko wskazuje na to, że ją spłaci, ale co do następnych rat nie ma pewności.

– Sytuacja finansowa Grecji jest niebezpieczna, a czas się kończy. W krótkim terminie potrzeba 2–3 mld euro, by wypełnić ciążące na niej zobowiązania. Greckie banki potrzebują pieniędzy, a zdolność banku centralnego do zapewniania funduszy jest na wyczerpaniu – ostrzega Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Według nieoficjalnych informacji Europejski Bank Centralny zgodził się w środę, by Bank Grecji powiększył nadzwyczajną pomoc płynnościową (ELA) dla banków jedynie o 400 mln euro, do 70 mld euro. Grecja chciała zgody na jej powiększenie o 900 mln euro. Podwyższenie ELA okazało się mniejsze, gdyż greckie banki nie wykorzystały jeszcze w pełni środków dostępnych w ramach tej pomocy.

ELA zastępuje pożyczki płynnościowe udzielane przez EBC. Unijny bank centralny po ostatnich wyborach parlamentarnych w Grecji przestał udzielać tego typu kredytów pod zastaw greckich obligacji. To skutecznie odcięło banki z Grecji od tego źródła ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA