fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Premier Tunezji: Jeden Polak nie żyje

AFP
Liczba zabitych w Tunezji zagranicznych turystów wzrosła do 20. Polskie MSZ podaje, że jest wśród nich dwóch obywateli Polski. Los dwóch kolejnych jest nieznany. Tunezja zidentyfikowała napastników i ujęła ich wspólników. Do ataku przyznali się członkowie Państwa Islamskiego

16:36

Włoski armator Costa Crociere ogłosił, że jego statki wycieczkowe nie będą już wpływać do portów w Tunezji. W muzeum, na które dokonano ataku terrorystycznego, przebywali uczestnicy rejsu statkiem Costa Fascinosa.

Oficjalne dane MSZ w Rzymie mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych wśród włoskich turystów i dwóch zaginionych. Wszyscy to pasażerowie włoskiego wycieczkowca.

„Bezpieczeństwo pasażerów i załogi są priorytetem Costy i niezbędnym warunkiem, by móc zaoferować przyjemny, spokojny urlop” - ogłosił armator w wydanej nocie. Wyjaśnił, że statki będą zawijać do innych portów, a trasy rejsów zostaną zmienione.

16:33

Dżihadyści z Państwa Islamskiego przyznali się do zamachu na Muzeum Bardo w Tunisie. IS wzięło na siebie odpowiedzialność za atak w nagraniu audio, umieszczonym w internecie. Czytaj więcej

16:19

Premier Ewa Kopacz, która przybyła na szczyt UE, uważa, że unijni przywódcy na pewno poruszą kwestię zamachu terrorystycznego w Tunisie.

"Wierzę w to, że pewnie od tego zaczniemy; to jest sprawa, którą od wczoraj żyje nie tyko Europa, ale i świat. Myślę, że dzisiaj na Radzie Europejskiej jeden z pierwszych punktów (obrad) na pewno będzie tego dotyczył" - powiedziała Kopacz polskim dziennikarzom przed szczytem.

16:04

Szef SLD Leszek Miller zarzucił polskim władzom, że nie walczą z międzynarodowym terroryzmem. Jak mówił, są gotowe wypłacić odszkodowania terrorystom "rzekomo przetrzymywanym w Polsce w tzw. więzieniu CIA".

15:59

Bronisław Komorowski powiedział po naradzie w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, że szef MSZ Grzegorz Schetyna przedstawił informacje dotyczące środwego zamachu w Tunisie i jego skutków.

"Przedstawiona została również informacja, jak wygląda system zabezpieczenia polskich placówek dyplomatycznych objętych zjawiskami kryzysowymi" - zaznaczył Komorowski. Przypomniał, że część tego typu polskich placówek zawiesiła działalność, m.in. w Syrii i Iraku, ale inne placówki w regionach zagrożonych kryzysami działają i są wzmacniane.

Jak mówił prezydent, trzecim elementem informacji, istotnej z punktu widzenia oceny przygotowań do zmierzenia się z ewentualnymi zagrożeniami kryzysowymi, były dane o funkcjonowaniu systemu działań antyterrorystycznych w Polsce, w ramach przyjętego w grudniu ubiegłego roku Narodowego Programu Antyterrorystycznego.

Komorowski podkreślił, że ocena skuteczności tego programu, jest bardzo ważna z punktu widzenia przyszłości. "Pragnę poinformować, że niektóre elementy związane z oceną funkcjonowania Programu Antyterrorystycznego będą ćwiczone także w ramach zapowiedzianego publicznie ćwiczenia +Kraj 2015+, który ma zbadać odporność państwa polskiego na wszelakie zagrożenia" - zaznaczył.

15:42

Z relacji tunezyjskiego przewodnika wynika, że zamachowcy nie byli ubrani w wojskowe mundury. Abdelwaheb Khedimi powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że wbiegli do muzeum, a policjanci i pracownicy muzeum nie zwrócili na nich uwagi.

Zamachowcy wymachiwali bronią i wybiegli przed budynek muzeum, gdzie oddali strzały w stronę autobusów stojących na parkingu. Później wrócili do muzeum i zaczęli strzelać do turystów.

15:30

Pierwsza grupa z prawie 300 osób przebywających na wakacjach w Tunezji wróciła do Polski. Na powrót czekają klienci biura podróży Itaka, po których samolot wyleci po południu z Warszawy.

Po ataku terrorystycznym w Tunezji, biura podróży zawiesiły wyjazdy do tego kraju.

Prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski powiedział, że w Tunezji odpoczywało 291 osób.

"Prawie wszystkie osoby wrócą dziś do kraju. Na miejscu mogą zostać ewentualnie ci, którzy są poszkodowani i którym służby medyczne nie zezwolą na transport ze względu na stan zdrowia. Ale to mała liczba" - powiedział prezes Niewiadomski.

14.50

Tunezja miała od dawna problem z salafitami, czyli zwolennikami najbardziej radykalnego odłamu islamu - pisze Piotr Jendroszczyk. Czytaj więcej

14.20

Liczba zatrzymanych osób, podejrzanych o związki z dwoma napastnikami, którzy przeprowadzili atak na muzeum Bardo w Tunisie, wzrosła do 9 - podała kancelaria prezydenta Tunezji. W głównych tunezyjskich miastach zostanie rozmieszczone wojsko w celu ich ochrony. Czytaj więcej

14.00

Podczas specjalnej konferencji prasowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało i zamieszczanych na stronach MSZ ostrzeżeniach przed podróżami do szczególnie niebezpiecznych miejsc na świecie. Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski omówił rodzaje komunikatów i stopni zagrożenia, którymi są one opatrzone.

Wojciechowski ostrzegł przede wszystkim przed podróżami do Mali, Egiptu, niektórych regionów Ukrainy - komunikaty na temat tych krajów opatrzone są adnotacjami "Nie podróżuj" lub "Opuść natychmiast".

13.15

W Tunezji zatrzymano czwartego wspólnika zamachowców, aresztowano także 4 osoby podejrzane o związek z zamachem. Nie wiadomo, czy napastnicy są powiązani z jakąkolwiek organizacją terrorystyczną.

12.40

Liczba zagranicznych turystów, którzy zginęli podczas wczorajszego zamachu wzrosła do 20. Zginęło także trzech Tunezyjczyków. Tym samym liczba ofiar wzrosła do 23.

Wśród zabitych obcokrajowców, oprócz Polaków, są obywatele Japonii, Włoch, Kolumbii, Hiszpanii, Australii i Francji, a według ostatnich doniesień również Brytyjka i Belgijka.  Dotychczas zidentyfikowano 13 osób.

12.03

W budynku Muzeum Bardo, w którym wczoraj doszło do zamachu, po 24 godzinach odnaleziono dwóch Hiszpanów, których wczoraj ukrył jeden z pracowników muzeum. Mężczyznom nic się nie stało, są przestraszeni, ale na wszelki wypadek odwieziono ich do szpitala na badania.

11.40

Dwoje Polaków operowanych w Tunezji to starsze małżeństwo. Mężczyzna został zraniony w nogę, kobieta w rękę. Ich stan jest dobry, być może już dziś zapadnie decyzja o opuszczeniu przez nich szpitala.

11.35

Na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował pierwszy samolot z turystami z Tunezji. Wśród nich znaczna liczba jest niezadowolona z konieczności wyjazdu i skrócenia urlopu. Twierdzą, że przebywali w innej części kraju, gdzie było bezpiecznie i zapowiedzieli powrót do Tunezji w ciągu kilku miesięcy.

11.15

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski złożył kondolencje rodzinom ofiar. Przyznał, że poczułby dużą ulgę, gdyby nie potwierdziły się informacje o większej liczbie ofiar. Czytaj więcej

11.08

Jeszcze dziś do Polski przyleci pierwszy samolot, którym do polski wróci z Tunezji 118 turystów.

10.49

Polskie biura podróży zawieszają wyjazdy do Tunezji. Wczoraj o zawieszeniu wycieczek poinformowała Itaka, która była organizatorem wyjazdu turystów poszkodowanych we wczorajszym zamachu.

10.40

Władze tunezyjskie poinformowały, że zidentyfikowano dwóch zamachowców, którzy dokonali wczorajszego zamachu. Są to Yassine Abidi oraz Hatem Khachnaoui. Jeden z nich był znany tamtejszej policji. Ujęto także trzech wspólników zamachowców. Wciąż poszukiwana jest jedna osoba.

9.52

Nie należy spekulować na temat liczby ofiar zamachu w Tunisie. O liczbie ofiar nie powinno się mówić, dopóki nie są to dane ostateczne - stwierdził prezydent Bronisław Komorowski. Czytaj więcej

9.33

Polska prokuratura wszcznie swoje śledztwo w sprawie zamachu na Polaków w Tunezji. Śledczy zajmą się sprawą na podstawie przepisu Kodeksu karnego, który mówi o ściganiu przestępców, którzy za granicą popełnili czyn o charakterze terrorystycznym wobec Polaków.

9.20

Grzegorz Schetyna skomentował wczorajszą wypowiedź Radosława Sikorskiego, który sugerował, że w Tunezji mgło wczoraj zginąć nawet 7 obywateli Polski. - Jestem zaszokowany, nie wiem, skąd takie informacje - mówił szef MSZ. Czytaj więcej

8.55

Dyrektorka szpitala Charles Nicole potwierdziła, że w placówce na oddziałach chirurgicznym i ortopedycznym znajduje się 6 rannych Polaków. Są objęci opieką psychologiczną i psychiatryczną, ale na razie nie ma do nich dostępu.

8.42

Informacje o dwóch ofiarach śmiertelnych potwierdził rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Dwie osoby wciąż są poszukiwane, dziewięć osób przebywa w szpitalach z ranami postrzałowymi. Pozostali Polacy są bezpieczni.

Wojciechowski zapewnił, że MSZ czyni wszelkie możliwe starania, by ustalić los zaginionych.

8.15

Zamach w Tunezji to polski 11 września - powiedział w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Marek Biernacki, szef sejmowej speckomisji, która dziś spotka się z szefem ABW i będzie rozmawiać na temat wczorajszego ataku na Polaków w Tunisie.

Biernacki apelował, by w obliczu śmierci ludzi nie spekulować co do liczby ofiar, ale zachować spokój i opierać się na danych, które podają władze Tunezji.

7.48

Prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski poinformował, że Izba "doliczyła się" niemal wszystkich polskich turystów przebywających w Tunezji. Większość z 290 Polaków ma dzisiaj wrócić do kraju.

Niewiadomski powiedział także, że ostrzeżenie przed podróżami do Tunezji pojawiły się na stronach MZS już rok temu, ale ministerstwo "nie ma zwyczaju" odświeżania takich komunikatów, dlatego też Polacy je ignorują.

7.45

Szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna powiedział w TVP Info, że w zamachu w Tunezji zginęło 2 Polaków, 2 jest zaginionych, 9 rannych. Życiu rannych osób nie grozi niebezpieczeństwo. Schetyna podał te informacje po rozmowie z konsulem i ambasadorem Polski w Tunezji.

7.00

Premier Tunezji Habib Essid wczoraj późnym wieczorem poinformował, że podczas ataku zginęło 21 osób - 5 Japończyków, 4 Włochów, 2 Kolumbijczyków, 2 Hiszpanów, 1 Australijczyk, 1 Polak i 1 Francuz, 2 Tunezyjczyków i 2 zamachowców. Jedna osoba jest niezidentyfikowana. Ranne zostały 44 osoby - według władz Tunezji jest wśród nich 1 Polak.

W nocy japoński rząd sprostował, że zginęło 3, a nie 5 obywateli tego kraju.

Wczorajsza relacja z zamachu terrorystycznego

Takie dane przekazują władze Tunezji. Wciąż jednak liczba ofiar i ich narodowości nie są potwierdzone.

Polskie MSZ podaje wciąż niesprawdzone informacje o śmierci czworga Polaków. Według ministerstwa los kilkunastu turystów jest nieznany, a w sumie jedenaścioro rannych Polaków przebywa w dwóch szpitalach, troje przeszło operacje.

W drodze do Tunezji jest samolot specjalny, wiozący ekipę lekarzy i psychologów, którzy mają zaopiekować się polskimi turystami.

Bronisław Komorowski i Andrzej Duda zawiesili swoje kampanie prezydenckie.

Polskie MSZ uruchomiło specjalną infolinię w sprawie ataku. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48225238880.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA