Sprawozdanie finansowe a interpretacje i standardy

Fotorzepa, Jakub Ostałowski
Sprawozdanie finansowe jest kompletne i zgodne z MSSF, jeśli uwzględnia wymogi każdego z obowiązujących standardów i każdej interpretacji.

Marzec to okres, gdy wiele spółek giełdowych publikuje swoje roczne sprawozdania finansowe. To wymóg wynikający z przepisów. Emitenci, którzy przekażą jednocześnie roczny raport jednostkowy i skonsolidowany nie później niż w terminie 80 dni od daty zakończenia roku obrotowego, którego dotyczy, mogą być zwolnieni z konieczności składania raportu za ostatni kwartał. To realne ułatwienie i oszczędność czasu.

Samo przygotowanie rocznego sprawozdania, aby było ono poprawne, wymaga dużego zaangażowania służb finansowo-księgowych spółki. Kluczem do sukcesu jest zarówno dobra znajomość przepisów, jak i przemyślany harmonogram prac. Niestety, często zaniedbanym etapem jest przygotowanie części opisowej sprawozdania finansowego, a to ona w istotnym zakresie decyduje o użyteczności informacji finansowych.

O czym zapominamy

Jak pokazuje praktyka, obszarami, które wymagają szczególnej uwagi osób odpowiedzialnych za sporządzenie sprawozdania finansowego, są...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL