fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Pierwszy udany przeszczep penisa

twitter.com
W Kapsztadzie zespół chirurgów po raz pierwszy w historii dokonał udanego przeszczepu penisa. Pacjent stracił narząd w wyniku komplikacji po obrzezaniu.

Operacja odbyła się trzy miesiące temu. Po tym okresie lekarze z wydziału medycznego Uniwersytetu Stellenbosh mogą mieć już pewność, że zakończyła się sukcesem.

 

Pacjentem jest 21-letni mężczyzna. Stracił penisa trzy lata temu w wyniku komplikacji po obrzezaniu. Obecnie jest aktywny seksualnie i lekarze zapewniają, że po operacji nie wystąpiły żadne powikłania. Dane osobowe pacjenta są chronione ze względów etycznych.

Szef zespołu chirurgów, który przeprowadził operację, profesor Frank Graewe, podkreślał, ze jest dla niego prawdziwym zaszczytem wzięcie udziału w pierwszej transplantacji penisa, która zakończyła się sukcesem.

Lekarze zaznaczyli, że pacjent zadziwiająco szybko odzyskał wszystkie funkcje narządu. Wcześniej szacowano, że zajmie to co najmniej dwa lata.

W Republice Południowej Afryki co roku około 250 mężczyzn traci penisy w wyniku wadliwie przeprowadzonego obrzezania lub w efekcie zakażeń po zabiegu. Obrzezanie jest u niektórych plemion ściśle związane z rytuałem osiągnięcia dorosłości.

Operację przeszczepienia penisa wykonano już w 2005 roku w Chinach. Pod względem medycznym operacja się powiodła, ale pacjent po dwóch tygodniach zażądał usunięcia narządu. Jako przyczynę podał problemy psychologiczne, które wystąpiły i u niego, i u jego żony.

Źródło: TOK FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA