fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Piłka nożna

Fox walczy o polską piłkę

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Do gry o prawo pokazywania piłkarskiej ekstraklasy wchodzi Fox News, czyli medialny magnat Rupert Murdoch.

Trzy oferty leżą na stole Ekstraklasy SA, spółki składającej się z 16 klubów, zarządzającej prawami telewizyjnymi do pokazywania ligi. W przetargu na transmitowanie rozgrywek przez następne sześć lat startują platforma nc+, która jako Canal+ pokazuje ekstraklasę od 1995 roku, Polsat oraz debiutant: amerykański gigant Fox.

Sceptycy wskazują, że Fox nie ma w Polsce kanału sportowego ani nawet redakcji sportowej. Ale przy środkach, jakie stoją za Amerykanami (prywatny majątek Murdocha szacowany jest według „Forbesa" na 13,4 miliardów dolarów), stworzenie kanału, redakcji, a nawet platformy cyfrowej nie powinno być problemem.

Do tej pory spółka Ekstraklasa SA dostawała 130 milionów złotych rocznie, ale we wrześniu 2014 roku oddała prawa telewizyjne włoskiej firmie MP & Silva. W kontrakcie zawarto sumę gwarantowaną – wyższą niż do tej pory. Mówi się nawet, że o 25 procent. Włosi tym samym zagwarantowali, że sprzedadzą prawa do ligi za minimum 150 milionów za sezon. To oznacza 900 milionów złotych za sześć lat.

Pierwotnie wynik przetargu miał być ogłoszony pod koniec lutego, obecnie mówi się o końcu marca, ale przeciąganie liny może potrwać nawet do maja. Nowy kontrakt będzie obowiązywał od sezonu 2015/2016. Ponoć handlowcy z MP & Silva wciąż nie są w stanie wynegocjować sumy, którą zagwarantowali Ekstraklasie SA. Zbyt mocno liczyli na Fox News, z którym robią interesy w wielu krajach świata.

Wcale nie jest powiedziane, że wszystkie mecze pokazywać będzie tylko jedna stacja, jak jest teraz, gdy ligę na wyłączność ma nc+. Być może dojdzie do podziału.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA