fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Końcowe odliczanie bez prądu

Dziś energetycy zapowiedzieli odcięcie od zasilania nowo budowanego rosyjskiego kosmodromu „Wschodni". Powodem są długi generalnego wykonawcy.
Bloomberg
Dziś energetycy zapowiedzieli odcięcie od zasilania nowo budowanego rosyjskiego kosmodromu „Wschodni". Powodem są długi generalnego wykonawcy.

Komunikat w tej sprawie opublikowała firma energetyczna DEK, której budowniczowie kosmodromu zalegają ponad 21 mln rubli za dostarczony prąd (350 tys dol.). Energetycy od lutego próbowali odzyskać pieniądze, wysyłając do głównego wykonawcy wezwania do zapłaty. Od tego czasu dług wyrósł z 17 mln rubli do 21 mld rubli.

Jurij Łukiczew wicedyrektor Dalspecstroja - generalnego wykonawcy kosmodromu wyjaśnił, że długi zostaną zapłacone do 25 marca i że dostawca prądu otrzymał już pisma z gwarancjami zapłaty. Afera z prądem jest kolejną w długim łańcuchu spraw o korupcję, nieudolne zarządzanie i marnotrawstwo publicznych pieniędzy związane z budową nowego kosmicznego lądowiska.

W styczniu wicepremier Dmitrij Rogozin przyznał, że na budowie występują „istotne problemy wymagające natychmiastowego rozwiązania". W grudniu 2014 r. premier Miedwiediew zdymisjonował dyrektora budowy (na jego prośbę). Wcześniej przed sądem stanął główny projektant kosmodromu oraz były główny księgowy firmy budującej obiekt. Obaj zostali oskarżeni o kradzież publicznych środków przeznaczonych na inwestycję. Położone na Dalekim Wschodzie w obwodzie Amurskim kosmiczne lotnisko zastąpić ma słynny Bajkonur, który po rozpadzie ZSRR znalazł się na terytorium Kazachstanu. Rosja dzierżawi Bajkonur od 1994 r. To największe lotnisko kosmiczne naszego globu. Na powierzchni 7 tys. km kw. znajduje się 19 instalacji startowych dla rakiet nośnych; 11 korpusów montażowych oraz miasto na 70 tys. mieszkańców. Dzierżawa kosztuje Rosję rocznie ok. 100 mln dol.

W 2010 r zapadła decyzja o budowie własnego kosmodromu. Jako miejsce wybrano osadę Uglegorsk lezącą w widłach dwóch rzek: Zei i Wielkiej Piery. Dlaczego tam? Do 2007 r istniał tam doświadczalny kosmodrom wojskowy Swobodnyj (Wolny). Powierzchnia lotniska to 700 km kw. (cała działka na 1035 km kw); oprócz kompleksu startowego, klasycznego lotniska, zakładów tlenowo-azotowych i wodorowych na potrzeby pojazdów kosmicznych, powstanie tam też 115 km dróg oraz 125 km linii kolejowej. W Uglegorsku budowane jest miasteczko dla pracowników kosmodromu.

Poważnym wyzwaniem dla budowniczych jest klimat. Zimy ze średnią - 25 st C i lata + 25 st C. Pierwsze przymrozki zaczynają się już we wrześniu a mróz na dobre zagości w październiku, by ustąpić dopiero w maju.Koszt kosmodromu, który jest 10 razy mniejszy od Bajkonuru, to ok. 400 mld rubli (5,8 mld dol.). Fundusze pochodzą z budżetu czyli Federalnego Programu Kosmicznego.

Pierwsza rakieta ma wystartować z nowego lądowiska w końcu 2015 r, a regularne loty będą możliwe od 2018 r.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA