fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Tauron: dobry IV kwartał, gorszy cały rok

Bloomberg
Całoroczny zysk netto Taurona był gorszy o 9,7 proc. niż czysty zarobek w 2013 r. Wynosił blisko 1,2 mld zł.

Przychody katowickiej grupy spadły o 3,6 proc., do 18,44 mld zł, a zysk operacyjny powiększony o amortyzację oscylował w granicach 3,63 mld zł (mniej o 0,9 proc.) Grupa energetyczna zakończyła sam IV kwartał dość pozytywnie. Co prawda obroty w końcówce roku spadły o 1,6 proc., do 4,84 mld zł, ale wynik EBITDA i zysk netto były wyższe odpowiednio o 7,7 proc. (711,8 mln zł) i 60,6 proc. (132,2 mln zł). Wyniki kwartalne były lepsze od oczekiwanych przez analityków.

– Spadki wolumenów produkcji i uzyskiwanych cen energii miały wpływ na poziom naszych wyników. Z drugiej strony aktywne działania grupy, jak optymalizacja kosztów i strategia handlowa na rynku energii, pozwoliły wypracować stabilne przychody i EBITDĘ – stwierdził cytowany w komunikacie spółki Dariusz Lubera, prezes Taurona.

Jak zaznaczył w tak zmiennym otoczeniu rynkowym, w jakim działa spółka korzystna jest jej obecność w całym energetycznym łańcuchu wartości. Wzrost przychodów zanotowały segmenty: OZE (37 proc.), Obsługa Klienta (24 proc.), Dystrybucja (1 proc.) i Ciepło (1 proc.). Spadły natomiast przychody segmentów: Wydobycie - w związku z trudną sytuacją na rynku węgla oraz niższymi rynkowymi cenami węgla, Wytwarzanie - z powodu niższych cen i wolumenów sprzedaży wytworzonej energii i Sprzedaż - z powodu niższych wolumenów i cen.

Negatywnie na wynik netto w 2014 roku wpłynęły wyższe koszty finansowe w związku z wyższym poziomem zadłużenia dotyczącym realizowanych inwestycji oraz rezerwy i odpisy aktualizujące, z których najistotniejszym elementem było zwiększenie rezerwy na świadczenia pracownicze.

Krzysztof Zawadzki, wiceprezes ds. finansowych Taurona podkreślił, że spółka ma dalszy potencjał obniżenia kosztów. Łącznie oszczędności programu oszczędnościiowego przekroczą pierwotnie zakładane 864 mln zł. W kontekście realizowanych i planowanych inwestycji, Tauron pozyskuje finansowanie zewnętrzne. W październiku Grupa pozyskała 1,75 mld zł z emisji obligacji oprocentowanych zaledwie 0,9 proc. ponad WIBOR. Obligacje debiutują dziś (12 marca 2015 r.) na rynku Catalyst.

Stabilny standing finansowy potwierdza podtrzymanie w październiku 2014 r. przez agencję ratingową Fitch długoterminowych ratingów spółki na poziomie „BBB" z perspektywą stabilną. Agencja nadała również rating A dla obligacji spółki. Wskaźnik dług netto/EBITDA kształtuje się na bezpiecznym poziomie, który na koniec 2014 r. wynosi 1,85x. AWK

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA