fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Znamy ofiary Niemców, ale nie sowietów

Fotorzepa, Jakub Ostałowski
Do Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej trafiły dokumenty białostockiego prokuratora IPN o wywózkach do Kazachstanu.

Prokurator Dariusz Olszewski z pionu śledczego białostockiego oddziału IPN, który prowadzi śledztwo w sprawie wywózek polskich obywateli do Kazachstanu, przekazał do tej bazy elektroniczne kopie 2350 kart dokumentów (15 tomów akt). Akta te otrzymał on w czerwcu poprzedniego roku z Kazachstanu.

Dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN uważa, że akta te w wzbogacą i tak już największy w Europie zbiór archiwaliów dotyczących ofiar wojny. Będą przydatne zarówno dla naukowców, jak i osób poszukujących swoich bliskich.

Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej IPN zostało uruchomione 1 września 2014 r. w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Dr Łukasz Kamiński, prezes IPN tłumaczy, że centrum zostało uruchomione, ponieważ coraz więcej osób interesuje się ustalaniem losów swoich bliskich. Ta baza danych ma upraszczać dotychczasowe zasady udzielania informacji o ofiarach represji.

W tej chwili baz składa się z dwóch części : to archiwum ofiar Niemców, które składa się z informacji dotyczących ok. 17 mln osób, a także indeksu represjonowanych (przez wiele lat prowadził go Ośrodek KARTA), w którym zgromadzone są informacje dotyczące ofiar zbrodni sowieckich (znajdują się w nim informacje o ok. 1,2 mln osobach). W bazie znajdują się dane dotyczące ofiar z lata 1939 - 56.

- Brakuje nam danych o kilku milionach ofiarach sowieckich. Nie mamy informacji z archiwów rosyjskich i białoruskich - przyznaje dr Rafał Leśkiewicz. Od pewnego czasu nasi archiwiści otrzymują zaś kopie dokumentów z archiwów ukraińskich, w tym należących do Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

W maju planowana jest wymiana 10 tys. dokumentów pomiędzy polskimi i ukraińskimi archiwami. - Ukraińcy są głównie zainteresowani dokumentami dotyczącymi działalności UPA - OUN, materiałów operacyjnych bezpieki, akt z procesów. My z kolei dokumentami dotyczącymi rozpracowania podziemia niepodległościowego przez sowieckie służby, a także dokumentów wytworzonych przez polskie państwo przed wojną. Strona ukraińska przekazała nam m.in. materiały dotyczące operacji "Sejm" czyli likwidacji podziemia niepodległościowego na terenie południowo - wschodniej przedwojennej Polski - dodaje dr Rafał Leśkiewicz.

Z baz danych Centrum Ofiar II Wojny Światowej w ciągu kilku miesięcy skorzystało ok. 10 tysięcy osób, którzy szukali informacji o bliskich.

Wiadomości można uzyskać zwracając się listownie do Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN (ul. Wołoska 7, 02-675 Warszawa, nr tel. 22 581 89 04, fax 22 581 86 37) lub mailowo na adres ofiary@ipn.gov.pl.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA