fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Unia daje pieniądze na poszukiwanie pracy

Unia Europejska wspiera zwolnionych pracowników. Zamierza przeznaczyć na ich rzecz 6,3 mln euro.

Sprawa dotyczy około 3 tys. pracowników, którzy stracili pracę w Polsce, w Belgii i w Niemczech, w latach 2013-2014.

Pieniądze mają zostać przeznaczone na na pomoc w szukaniu pracy – tak zadecydował dziś Parlament Europejski. Wnioski o pomoc z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji zostały również zaakceptowane przez Radę Unii Europejskiej 9 marca.

W Polsce na pomoc mogą liczyć byli zatrudnieni w firmie Zachem oraz dwóch innych firmach będących jego dostawcami, w województwie Kujawsko-Pomorskim. Przypomnijmy, że tak właśnie występuje najwyższy poziom bezrobocia w Polsce. Firmy zostały zamknięte, bo nie wytrzymały konkurencji ze strony firm azjatyckich, dostarczających toluenodiizocyjanian – a to właśnie był główny produkt wytwarzany w zamkniętym przedsiębiorstwie. Pięćdziesięciu zwolnionych pracowników ma prawo do pomocy z EGF. Władze polskie złożyły wniosek o pomoc w wysokości 115,250 euro, pieniądze te zostaną przeznaczone na pomoc w znalezieniu im zatrudnienia. Wniosek został przyjęty 507 głosami za, przy 58 głosach przeciw i 5 wstrzymujących się od głosu.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji powstał w celu dostarczania dodatkowego wsparcia dla pracowników zwalnianych w wyniku zmian struktury handlu na świecie, spowodowanych globalizacją lub kryzysem finansowym i aby pomóc im w znalezieniu nowych miejsc pracy. Pułap wydatków EGF, na lata 2014-2020, wynosi 150 milionów euro.

Zwalniani pracownicy mogą liczyć na wsparcie przy zakładaniu własnej firmy, pomoc w szukaniu pracy, porady zawodowe oraz różnorodne szkolenia. W większości przypadków (także w przypadku Polski) Fundusz zwraca władzom krajowym koszty uprzednio podjętych działań, w chwili pozytywnego rozpatrzenia ich wniosku.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA