fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy przybędzie chętnych na dopłaty?

Osiedle Klasyków
Materiały Inwestora
Z limitu dopłat do kredytów w wysokości 715 mln zł, przewidzianego na ten rok, zarezerwowanych jest już 185,2 mln zł.

Takie dane podał Bank Gospodarstwa Krajowego, który zapowiedział przyspieszenie w programie „Mieszkanie dla młodych". Zdaniem ekspertów BGK przyjęty w przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy, w oparciu o którą realizowany jest program „Mieszkanie dla młodych", zwiększy dostępność mieszkań dla rodzin wielodzietnych.

- „Mieszkanie dla młodych" to program rządowy, który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszego mieszkania, jednocześnie pozytywnie oddziaływując na sektor budowlany i wzrost gospodarczy. Do tej pory chęć skorzystania z programu wyraziło blisko 18,5 tys. osób, chcących poprawić swoją sytuację mieszkaniową - podaje Anna Czyż, rzecznik prasowy BGK.

BGK powołuje się na prognozy dla rynku nieruchomości w 2015 r., które wskazują na rosnący popyt i zwiększoną podaż mieszkań.

- Na tej podstawie przewidujemy, że zainteresowanie programem „Mieszkanie dla młodych" może znacząco wzrosnąć. Planowane zmiany w ustawie też zapewne wpłyną na większe wykorzystanie tegorocznego limitu - uważa Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego, który zapewnia finansową obsługę programu "MdM".

Przypomnijmy. Rada Ministrów przyjęła na początku marca projekt nowelizacji ustawy o dopłatach do kredytów zaciąganych na kupno nowego mieszkania. Zanim zmiany wejdą w życie, musi je zatwierdzić parlament.

Nowelizacja przewiduje, że wzrośnie dofinansowanie dla osób i rodzin z dziećmi. W przypadku dwojga dzieci dopłata do kredytu na zakup mieszkania ma wynieść 20 proc. W przypadku trojga dzieci i więcej ma być to 30 proc., a dodatkowo dla takich rodzin przewidziano zniesienie górnej granicy wieku (35 lat), wymóg nieposiadania wcześniej własnego lokum oraz możliwość zwiększenia powierzchni mieszkaniowej wliczającej się do dopłaty do 65 mkw.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA