fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Kobiety dbają o własne finanse

Bloomberg
Tylko stereotypem jest obiegowa opinia, że kobiety nierozsądnie dysponują finansami, wydają pieniądze na ubrania, kosmetyki i wizyty u kosmetyczki czy fryzjera.

Sondaż Domu Badawczego Maison dla Aviva Investors obejmujący kobiety w wieku od 25 lat, o dochodzie miesięcznym na osobę w gospodarstwie domowym na poziomie min. 1,5 tys. zł wskazuje, że Polki dbają o własne fundusze i wcale nie są rozrzutne. Aż 68 proc. kobiet posiada oszczędności, a 43 proc. pań nie ma żadnych długów. Ponad połowa stara się regularnie odkładać pieniądze.

Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI, oceniając wyniki badania podkreśla, że pokazuje ono, iż kobiety starają się wydawać pieniądze z głową. Większość ankietowanych deklaruje, że ma oszczędności, choć często są one niewielkie. Traktują je jako swoiste zabezpieczenie "na czarną godzinę", a więc na wypadek poważnej choroby czy nieszczęścia. Liczna grupa chce po prostu dysponować oszczędnościami, by mieć poczucie bezpieczeństwa, niezależności i wolności. Inne do oszczędzania motywuje konkretny cel.

Ponad połowa badanych Polek (55 proc.) oszczędza regularnie. Na konkretny cel najczęściej oszczędzają kobiety najmłodsze (25-34 lata) oraz Polki po 55. roku życia. Kwota oszczędności, jaką zazwyczaj dysponują Polki, to 1-10 tys. zł. Pieniądze najczęściej trzymają na rachunkach oszczędnościowych w banku. Dalej są lokaty i konta ROR. Coraz większą popularnością cieszą się też fundusze inwestycyjne. Badania Domu Badawczego Maison dla Aviva Investors TFI wskazują, że im wyższe wykształcenie, tym większa otwartość na produkty finansowe i korzystanie z różnych form inwestowania zaoszczędzonych pieniędzy.

Przybylski podkreśla, że warto zwrócić uwagę na dużą popularność rachunków oszczędnościowych - oznacza to, że klientki cenią sobie płynne dysponowanie pieniędzmi bez utraty odsetek. Do kobiet dociera też świadomość rekordowo niskich stóp procentowych. W tej sytuacji nic dziwnego, że prawie 40% ankietowanych skorzystałaby z bezpiecznej możliwości zarabiania o kilka punktów procentowych więcej, niż w banku, gdyby taka oferta pojawiła się na rynku.

Dominika Maison, założycielka Domu Badawczego Maison, który zrealizował badanie na zlecenie Aviva Investors TFI dodaje, że w sprawie finansów Polki są bardzo rozsądne i twardo stąpają po ziemi. Dobrze zarządzają budżetem domowym, wierzą, że trzeba mieć zawsze odłożone pieniądze niezależnie od dochodów i większość ma jakieś odłożone pieniądze na czarną godzinę (53 proc.). Także ich marzenia wokół finansów są bardzo realistyczne, najczęściej oszczędzają na cele związane z bliskimi: remont mieszkania, wspólne podróże, wyposażenie domu.

Badanie Domu Badawczego Maison dla Aviva Investors TFI zrealizowano w dniach 15-24.01.2015 metodą wywiadów on-line na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna (CAWI) na ogólnopolskiej grupie 1032 kobiet w wieku 25 lat i więcej, reprezentatywnej ze względu na wiek i miejsce zamieszkania, o dochodzie miesięcznym na osobę w gospodarstwie domowym wynoszącym min. 1500 zł.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA