fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Zatrzymania w sprawie kradzieży kobaltu

Takie pojemniki z kobaltem skradziono z poznańskiej firmy
materiały policji
Poznańska policja zatrzymała trzech młodych mężczyzn w związku z kradzieżą pojemników z kobaltem. Pojemników ze środkiem promieniotwórczym na razie nie odnaleziono.

- Do zatrzymania mężczyzn doszło dziś w nocy – informuje mł. asp. Maciej Święcichowski, z wielkopolskiej policji. Dodaje, że mężczyźni to młodzi ludzie w wieku dwudziestukilku i trzydziestukilku lat. Wcześniej nie mieli problemów prawem.

Z ustaleń wielkopolskiej policji wynika, że mieli oni związek ze wcześniejszymi włamaniami do firmy, która zajmowała się przechowywaniem promieniotwórczych związków. Było ich kilka na przestrzeni kilku ostatnich tygodni.

Wcześniej z firmy skradziono puste pojemniki do przechowywania niebezpiecznych substancji oraz sztaby ołowiane, do budowy osłon na takie pojemniki.

W ostatni piątek z terenu firmy na poznańskim Grunwaldzie skradziono 22 ołowiane pojemniki, które zawierały izotop kobaltu Co-60. Pojemniki typu Ps-5b (waga ok. 45kg) oraz PRJ-100 (waga ok. 70kg) były zamknięte. Przed otwarciem były zabezpieczone.

– Zamknięte nie stanowiły zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Nie powodują też skażenia środowiska – zapewnia policja. Policjanci przesłuchują zatrzymanych mężczyzn.

– Wierzymy, że po tych czynnościach więcej będziemy wiedzieć na temat włamań do tej firmy – mówi mł. asp.  Święcichowski.

Cały czas poszukiwane są skradzione pojemniki z kobaltem. Policja czeka na informacje na ich temat pod nr specjalnej policyjnej infolinii 800 130 334 oraz pod numerami 112 i 997.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA