fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

World Press Photo 2015: Jury odebrało Giovanniemu Troilo nagrodę

Giovanni Troilo,
World
Jury World Press Photo postanowiło odebrać fotografowi Giovanniemu Troilo pierwszą nagrodę w kategorii „Problemy współczesne”. Jego zdjęcia wprowadzały w błąd i były pozowane.

Zwycięzca tegorocznego konkursu World Press Photo w kategorii "Problemy współczesne" okazał się oszustem. Włoch Giovanni Troilo wygrał dzięki fotoreportażowi „The dark heart of Europe" przedstawiającemu belgijskie miasteczko Charleroi, w którym zamknięto zakłady przemysłowe, panuje coraz większe bezrobocie, a ludzie uciekają do innych miast w poszukiwaniu lepszego życia.

Fotoreporter Bruno Stevens zarzucił Troilowi, że jedno ze zdjęć, które umieścił w zbiorze „The dark deart of Europe" nie zostało zrobione w Charleroi, ale w innym, położonym 30 kilometrów dalej miasteczku.

Jury sprawdziło zarzut i okazało się, że Stevens ma rację. Komisja uznała, że Troilo przekroczył granice, dopuścił się niedopuszczalnej mistyfikacji, i pozbawiło go nagrody.

- World Press Photo musi opierać się na uczciwości i wysokich standardach etycznych fotografów startujących w konkursie - oświadczył Lars Boering, dyrektor World Press Photo. - Wszystkie dopuszczalne granice zostały przekroczone i nie mogliśmy podjąć innej decyzji - podkreślił.

Wcześniej obawy co do uczciwości Włocha przedstawił burmistrz Charleroi. Powiedział, że mieszkańcy miasta uchwyceni na reporterskich zdjęciach w rzeczywistości brali udział w pozowanych scenach. Jako jeden z przykładów przytoczył zdjęcie otyłego, półnagiego mężczyzny, który miał rzekomo mieszkać w jednej z najbardziej niebezpiecznych części miasta. Burmistrz sprostował, że to zamożny obywatel miasta prowadzący winiarnię.

Giovanni Troilo, "The dark heart of Europe"

Nagroda Troilo została przekazana fotografowi Giulio Di Sturco, którego seria „Chollywood" zajęła pierwotnie drugie miejsce.

Troilo całą sytuację skomentował jedynie stwierdzenie, że "spotkała go głęboka niesprawiedliwość".

Główną nagrodę (kategoria "Zdjęcie roku") otrzymał Duńczyk Mads Nissen za fotografię "Jon and Alex". Zdjęcie przedstawia parę gejów - Jona i Alexa - podczas jednego z intymnych momentów. Fotografia została zrobiona w Sankt Petersburgu.

Wśród laureatów nagrody World Press Photo 2015 znalazł się także Polak. Kacper Kowalski otrzymał nagrodę w kategorii "Projekty długoterminowe" za zdjęcie przedstawiające z lotu ptaka wysepkę na jeziorze niedaleko Gdyni. Zdjęcie stanowi część projektu "Efekty uboczne", dokumentującego skomplikowaną zależność między naturą a działalnością człowieka z niecodziennej, "ptasiej" perspektywy.

World Press Photo to najważniejszy konkurs branżowy fotografów prasowych z całego świata. Organizowany jest od 1956 r.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA