fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Iran wdzięczy się do Zachodu

Bloomberg
Irańska agencja informacyjna Mehr poinformowała, że gdyby Zachód zdjął sankcje nałożone na Teheran, to do 2016 r. cena za baryłkę nie przekroczyłaby 60 dol.

- Nie przewidujemy, żeby ceny ropy przekroczyły 60 dol. do 2016 roku. Niejasne jest jednak, co stanie się w przyszłym roku - Mehr przytaczał słowa jednego z członków rady nadzorczej państwowej spółki naftowej Mohsena Ghamsari.

- Kiedy sankcje zostaną zdjęte, mamy prawo do zwiększenia sprzedaży ropy naftowej, by zwiększyć nasze udziały na rynku – mówił Ghamsari.

Sankcje zostały wprowadzone w 2012 roku, jako reakcja na rozwijany przez Teheran program nuklearny. Sankcje wprowadziły embargo na irańską ropę i produkty naftowe.

W trakcie trwających negocjacji, światowi przywódcy starają się przekonać przedstawicieli Iranu, do ograniczenia programu jądrowego. Program atomowy ma stworzyć infrastrukturę energetyczną, a nie powinien zdaniem zachodnich polityków pełnić funkcji militarnych. Jeżeli Teheran wypełni żądania liderów największych demokracji, to druga strona zobowiązała się do uchylenia sankcji.

- Sankcje nie były nałożone na irański surowiec, a na liczbę państw, do których mogliśmy go sprzedawać – powiedział Ghamsari. Dodając, że wciąż pięć krajów importuje ropę z Teheranu.

Te kraje to Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa i Turcja. Kupują one jednak jedynie 1 mln do 1,2 mln baryłek dziennie. Jest to połowa tego, co Iran sprzedawał przed nałożeniem sankcji.

- Sprzedając większe ilości ropy naftowej, Iran prowadziłby politykę zabezpieczania swojej pozycji na rynku paliw oraz zwiększania naszych udziałów na tym rynku – mówił przedstawiciel jedynej firmy naftowej w kraju.

Po 50 proc. spadku, cena za baryłkę Brent ponownie zaczęła wzrastać. Przekroczyła 61 dol., podczas gdy walki w Libii i Iraku zagrażają produkcji surowca. Rynek bacznie obserwuje, toczące się negocjację między Iranem a Zachodem, w kontekście kolejnego zwiększenia podaży na rynku.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA