Umorzenie udziałów bez dokumentacji

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Jako transakcję należy rozumieć operację handlową dotyczącą kupna lub sprzedaży towarów lub usług. Umorzenie udziałów nie spełnia tej definicji i powinno być traktowane wyłącznie jako czynność prawna.

Taki wniosek wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 20 stycznia 2015 r. (IBPBI/2/423-1302/14/AK).

Wnioskodawca będący spółką komandytowo-akcyjną jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W przyszłości udziały spółki kapitałowej (spółki zależnej), będącej podatnikiem CIT, posiadane przez spółkę komandytową, której komandytariuszem jest wnioskodawca, mogą zostać nieodpłatnie zbyte na rzecz spółki zależnej w celu umorzenia. Umorzenie to może zostać przeprowadzone w trybie umorzenia dobrowolnego bez wynagrodzenia, o którym mowa w art. 199 § 3 kodeksu spółek handlowych.

W związku z tym po stronie wnioskodawcy powstała wątpliwość, czy nieodpłatne zbycie udziałów w celu ich umorzenia będzie podlegać obowiązkowi dokumentacyjnemu wynikającemu z art. 9a ustawy o CIT. Wątpliwości wnioskodawcy wzbudziła także możliwość zastosowania do takiego zdarzenia gospodarczego art. 11 ustawy o CIT d...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL