fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Zielony początek notowań w Warszawie

Fotorzepa/Piotr Gesicki
Optymizm nie opuszcza rodzimych inwestorów. Pierwsze minuty piątkowego handlu na warszawskim parkiecie przebiegają pod znakiem kontynuacji czwartkowych zwyżek głównych indeksów.

Pół godziny po rozpoczęciu notowań WIG20 znajdował się 0,2 proc. ponad poziom poprzedniego zamknięcia. Rodzime wskaźniki poruszają się zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez największe europejskie parkiety, gdzie w zdecydowanej większości przypadków dominuje kolor zielony, choć skala zwyżek na razie nie powala na kolana.

Nie słabnie zainteresowanie akcjami małych i średnich spółek. Indeksy skupiające spółki o mniejszej kapitalizacji kontynuują dobrą passę z poprzednich sesji notując niewielkie zwyżki. To wystarczyło, by indeks mWIG40 w pierwszych minutach ustanowił nowy rekord trwającej hossy. Wyraźnie widać, że po długim okresie marazmu coś drgnęło w segmencie, które w tym roku radzą sobie się zdecydowanie lepiej niż segment największych firm. Inwestorzy najwyraźniej doszli wniosku, że w obliczu zapowiadanego przyspieszenia gospodarczego w Polsce i strefie euro segment ten może stanowić całkiem atrakcyjną opcję. Mocnym argumentem, zwłaszcza w segmencie sWIG80, są także stosunkowo atrakcyjne wyceny będące efektem zeszłorocznej przeceny.

W kalendarzu makroekonomicznym niewiele pozycji, które mogą dziś zrobić wrażenie na inwestorach. Kluczowym czynnikiem dla utrzymania dobrych nastrojów na rynkach akcji mogą być dane z amerykańskiej gospodarki. O godz. 14.30 inwestorzy zapoznają się z sytuacją na amerykańskim rynku pracy.

Piątkowe wzrosty rodzimych indeksów zawdzięczamy przede wszystkim zwyżkom przedstawicieli sektora bankowego, z drugiej strony ciążą rynkowi przecenione akcje spółek wydobywczych. JIM

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA