fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

PGNiG będzie przejmować

Bloomberg
Spółka analizuje możliwości akwizycji sieci ciepłowniczych w kraju oraz aktywów poszukiwawczo-wydobywczych na rynkach zagranicznych.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może jeszcze w tym roku sfinalizować zakup nowych aktywów. Spółkę interesują przede wszystkim sieci ciepłownicze w kraju oraz zagraniczne koncesje dotyczące ropy i gazu.

Jarosław Bauc, wiceprezes ds. finansowych PGNiG poinformował, że spółka wybrała cztery konsorcja, które w razie potrzeby będą ją wspierać przy zakupach aktywów poszukiwawczo - wydobywczych o wartości do 2 mld zł. Ich nazw nie ujawnił.

W tym roku grupa kapitałowa chce przeznaczyć na inwestycje rozwojowe około 4,3 mld zł, wobec 3,9 mld zł wydatkowanych w ubiegłym roku. Zdecydowanie najwięcej, bo 44 proc. tej kwoty przeznaczy na poszukiwania i wydobycie ropy i gazu. Z 1,9 mld zł wydatków zaplanowanych w tym segmencie 0,8 mld zł pochłoną wiercenia. Pozostałe pieniądze firma przeznaczy na zagospodarowanie norweskiego złoża Gina Krog (0,4 mld zł), na zagospodarowanie odwiertów, modernizację i rozbudowę kopalń (0,3 mld zł) oraz zasilenie zależnej firmy wiertniczej Exalo Drilling (0,1 mld zł).

PGNiG deklaruje, że w tym roku zakończy w Polsce wykonywanie 38 odwiertów. Rok temu wykonało ich 24, z czego dziesięć dotyczyło poszukiwań łupkowych złóż. Realizacja nowych inwestycji nie przełoży się na wzrost wydobycia gazu. W tym roku ma ono być na ubiegłorocznym poziomie 4,5 mld m sześc. Nieznacznie, bo z 1,2 mln ton do 1,3 mln ton wzrośnie produkcja ropy, do czego przyczyni się większe wydobycie w Norwegii.

Zbigniew Skrzypkiewicz, wiceprezes ds. poszukiwań i wydobycia PGNiG poinformował, że spółka odkryła w Pakistanie nowie złoże gazu o zasobach 4,5 mld m sześc. Jest to złoże niekonwencjonalne typu tight gas. Wydobycie z niego prawdopodobnie rozpocznie się pod koniec tego roku, gdy odwiert zostanie podłączony do sieci gazociągowej Pakistanu.

Około 30 proc. planowanych w tym roku inwestycji grupa PGNiG wyda na rozwój gazociągów dystrybucyjnych, a 14 proc. na wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej. Wreszcie segment obrotu i magazynowania pochłonie 12 proc. budżetu. Za te pieniądze będą m.in. dalej rozbudowywane podziemne magazyny gazu. Mariusz Zawisza, prezes spółki deklaruje, że na koniec roku ich pojemności przekroczą 3 mld m sześc.

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA