fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Administracja

Praktyki: urząd przyjmie więcej praktykantów

Fotorzepa, Rafał Guz
Liczba praktykantów będzie zależna od stanu zatrudnienia w danym urzędzie. Na każde 20 etatów co roku powinien przypadać przynajmniej jeden student.

Do 30 marca członkowie rządu będą musieli przekazać szefowi służby cywilnej informację o miejscach dla praktykantów w podległych im urzędach. Do końca stycznia 2016 r. ministrowie przekażą dane o liczbie studentów przyjętych na praktyki w 2015 r. Tak wynika z zaleceń dotyczących praktyk studenckich w urzędach administracji rządowej oraz w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych w 2015 r., przyjętych wczoraj przez Radę Ministrów.

W administracji rządowej na każdych 20 zatrudnionych powinno być zgłoszone co najmniej jedno miejsce dla praktykanta w roku kalendarzowym. Urzędy zatrudniające mniej niż 20 pracowników będą same decydować o organizacji praktyk.

Dokument nie dotyczy instytucji, w których od studentów byłyby wymagane specjalne uprawnienia. Chodzi np. o służby mundurowe.

Na stronie BIP Kancelarii Premiera publikowane będą materiały informacyjne. Studenci, przedstawiciele uczelni i administracji dowiedzą się z nich, jakie są zasady odbywania praktyk.

Oferty będą zaś zamieszczane w Centralnej Bazie Ofert Pracy. Studenci będą mogli się z nimi zapoznać na stronie praca.gov.pl.

Zalecenia Rady Ministrów mają doprowadzić do spełnienia obietnic z exposé Ewy Kopacz. Premier zapowiedziała w nim, że administracja publiczna pomoże w zdobyciu doświadczenia zawodowego w urzędach, co potem ułatwi studentom znalezienie pracy.

Z sondażu przeprowadzonego przez resort nauki wynika, że spośród wszystkich 438 szkół wyższych tylko 69 publicznych i 40 niepublicznych było zainteresowanych skierowaniem studentów na praktyki w administracji rządowej. Teraz przeważnie współpracują z najbliższymi urzędami samorządu terytorialnego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA