fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

Powstaną innowacyjne dworce systemowe PKP

Innowacyjne dworce systemowe PKP powstaną w Mławie, Nasielsku, Strzelcach Krajeńskich i Ciechanowie na północnym Mazowszu.
Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki
Innowacyjne dworce systemowe PKP powstaną w Mławie, Nasielsku, Strzelcach Krajeńskich i Ciechanowie na północnym Mazowszu. Nowe, bardziej funkcjonalne i dostosowane dla niepełnosprawnych obiekty zostaną wybudowane po wyburzeniu dotychczas pełniących tę funkcję.
Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka PKP Katarzyna Mazurkiewicz, inwestycje w Mławie, Nasielsku i Strzelcach Krajeńskich zakończą się w trzecim kwartale, natomiast projekt w Ciechanowie zostanie sfinalizowany w czwartym kwartale tego roku.
Innowacyjne dworce systemowe to pilotażowy projekt PKP, który zakłada wyburzenie dotychczasowych dworców i postawienie w ich miejscu nowych, mniejszych obiektów. „Mają to być kompaktowe, parterowe budynki, zbudowane z prefabrykowanych elementów i według standardowego wzoru, dopasowanego wzornictwem detali do konkretnej lokalizacji. Dzięki wcześniejszym analizom potencjału komercyjnego, dworce będą również lepiej zagospodarowane i dostosowane do potrzeb lokalnych społeczności" – podkreśliła Mazurkiewicz.
Jak zaznaczyła rzeczniczka PKP, nowe dworce w Mławie, Nasielsku, Strzelcach Krajeńskich i Ciechanowie „będą funkcjonalne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i efektywne energetycznie". „Wśród ekologicznych rozwiązań, które planujemy zastosować można wskazać m.in. na panele słoneczne, pompy ciepła czy odzysk wody deszczowej. Pojawi się także dynamiczny system iluminacji. Dworce będą podświetlane w momencie przyjazdu pociągu na stację" – wyjaśniła Mazurkiewicz. Dodała, że nowe obiekty zostaną również wyposażone w BMS, czyli system inteligentnego zarządzania budynkiem.
Koszt budowy innowacyjnych dworców systemowych wyniesie: w przypadku Mławy ok. 4,2 mln zł, w Nasielsku ok. 6,4 mln zł, zaś w Strzelcach Krajeńskich ok. 4,7 mln zł. W przypadku Ciechanowa PKP przygotowuje się obecnie do ogłoszenia ponownego przetargu na wybór wykonawcy inwestycji.
W związku z rozpoczętymi pracami związanymi z budową innowacyjnego dworca systemowego PKP w Mławie wprowadzono tam dla podróżnych możliwość korzystania z dworca tymczasowego. W obiekcie, położonym w sąsiedztwie zejścia na perony, znajduje się poczekalnia, kasy biletowe oraz toalety. Nowy mławski dworzec będzie składał się z dwóch części: w pierwszej będą m.in.: poczekalnia, kasa biletowa, toalety oraz pomieszczenie dla matki z dzieckiem, a druga, z punktem handlowym, będzie pełniła funkcję komercyjną.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA