fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Inflacja wzrośnie w Rosji

Bloomberg
Amerykański bank podniósł tegoroczną prognozę inflacyjną dla Rosji do 17,5 proc. To o 5 pkt proc. więcej niż prognozują sami Rosjanie.

Morgan Stanley wyjaśnia podniesienie poziomu inflacji z wcześniejszych 13,7 proc. do 17,5 proc., "oczekiwaniem głębokiego spadku gospodarczego". Bank ocenia, że w tym roku PKB kraju zmniejszy się o 5,6 proc. Analitycy tłumaczą to sankcjami, niskimi cenami ropy oraz polityką podatkowo-budżetową rządu.

Ich zdaniem w pierwszej połowie roku bank Rosji obniży podstawową stopę procentową (obecnie 15 proc.). Pierwsza obniżka o 200 pkt bazowych możliwa jest już na posiedzeniu 13 marca.

Dalsza polityka banku centralnego w warunkach wysokiej inflacji, raczej zwiększy wrażliwość rubla na czynniki zewnętrznego - cytuje analizę agencja Prime.

Oficjalna prognoza rosyjskiego ministerstwa gospodarki podaje tegoroczny poziom inflacji - 12,2 proc. PKB ma się zmniejszyć o 3 proc.

Minister Aleksiej Ulukajew przyznał w poniedziałek, że w marcu inflacja w skali rocznej sięgnie 17 proc., ale potem będzie spadać. Minister nie wyjaśnił skąd przekonanie o spadku inflacji w kolejnych kwartałach.

Na 26 lutego poziom wzrostu cen w skali rocznej sięgnął 16,2 proc. podała Rosstat.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA