fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Wsparcie dla PGNiG jest konieczne

ROL
Sebastian Pietrzyk, partner w kancelarii Pietrzyk Wójtowicz Dubicki przekonuje, że dobrym międzynarodowym standardem jest powierzenie negocjacji nad kontraktem jamalskim wykwalifikowanym specjalistom.

Organizacje związkowe działające w PGNiG skierowały do premier Ewy Kopacz pismo zawierające ostrą krytykę zarządu giełdowej spółki w związku z działaniami dotyczącymi negocjacji kontraktu gazowego z Gazpromem. Jednym z wielu poruszonych w liście tematów była decyzja zarządu PGNiG o zaangażowaniu do renegocjacji kontraktu zewnętrznej kancelarii prawnej. Jak informowała „Rzeczpospolita", zdaniem strony związkowej jest to dowód na braku profesjonalizmu, doświadczenia i znajomości branży gazowniczej. Głos w sprawie zabrał Sebastian Pietrzyk, partner w kancelarii Pietrzyk Wójtowicz Dubicki:

- Zarzuty związkowców dowodzą, że nie mają oni większego pojęcia o praktycznym przebiegu dużych transakcji handlowych w realiach międzynarodowych. Jest dobrym międzynarodowym standardem, aby powierzać negocjacje nad tak ważnymi umowami wykwalifikowanym specjalistom, którzy posiadają nie tylko niezbędną wiedzę dotyczącą kwestii merytorycznych, ale również umiejętności negocjacyjne, odpowiednie kontakty i renomę. W praktyce bowiem, w toku negocjacji umów pomiędzy tak dużymi podmiotami z różnych państw o powodzeniu takich negocjacji decyduje nie tylko merytoryka, ale i wszelkie elementy „miękkie". Inaczej traktuje się prawnika wewnętrznego firmy, a inaczej patrzy się na przedstawiciela dużej, uznanej korporacji, który ma na koncie szereg udanych negocjacji. Nie tylko podmioty biznesowe stosują takie praktyki. Kilka lat temu także nasz rząd korzystał ze wsparcia kancelarii prawnej z Londynu na potrzeby postępowania arbitrażowego w Sztokholmie, które przeciw Ministerstwu Gospodarki wszczęła firma Mercuria Energy Group. Nie rozumiem też, dlaczego fakt zatrudnienia najlepszych, zewnętrznych specjalistów do negocjacji umowy miałby dowodzić braku umiejętności zarządu PGNiG. Jest zupełnie odwrotnie – świadczy to o ich znajomości procedur międzynarodowych i troski o to, aby negocjacje te zakończyły się jak najlepszym dla nas wynikiem, zwłaszcza wobec ostatniego kryzysu w relacjach polsko-rosyjskich – mówi Sebastian Pietrzyk, partner w kancelarii Pietrzyk Wójtowicz Dubicki.

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA