Gdy aktywności jest więcej, trzeba płacić za nadgodziny

www.sxc.hu
Przez stosowanie zadaniowego czasu pracy szef nie przenosi na pracownika ryzyka działalności gospodarczej. Nie może określić, że wymiar jego czasu pracy będzie zależał od uzyskania określonej kwoty ze sprzedaży.

Na podstawie art. 140 k.p. w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem jej wykonywania wolno wprowadzić system zadaniowego czasu pracy. Po porozumieniu z etatowcem szef ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając czas pracy wynikający z norm w art. 129 k.p. Przepis ten określa, kiedy wolno wprowadzić zadaniowy czas pracy, oraz precyzuje, że zadania należy ustalać tak, aby mieściły się w ustawowym wymiarze.

Zadaniowy czas pracy można wprowadzić, gdy dla danej pracy trudno precyzyjnie określić moment jej startu i zakończenia lub gdy nie da rady kontrolować czasu poświęconego na wykonywanie pracy przez etatowca.

Poza rytmem

Ponadto sprawdzi się tam, gdzie podwładny pracuje poza normalnym rytmem funkcjonowania firmy, albo gdy zadania zależą od zmiennych, trudnych do przewidzenia okoliczności. Tak jest u przedstawicieli handlowych, inkasentów, doręczycieli czy kierowców. Pracownik ma do wykonania określone zad...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL