Prawo do wynagrodzenia za czas prywatnego wyjścia

Rzeczpospolita, MP

Rz: Czy pracodawca musi się zgodzić na prywatne wyjście pracownika, a jeśli tak – to jak powinien postąpić z wnioskiem?

Małgorzata Poznańska: Szef nie musi wyrażać na to zgody. Jeśli przychyli się do prośby, określa datę i czas jego odpracowania, np.:

- jednorazowo – gdy pracownik wyszedł np. na 15 minut i we wskazanym dniu odpracuje ten kwadrans,

- w kilku częściach – przy wyjściu np. na trzy godziny może wyznaczyć dwa dni odpracowania – raz dwóch godzin, drugi raz jednej,

- w sposób połączony – gdy kilkukrotne wyjścia prywatne dały w sumie osiem godzin, szef może wyznaczyć jeden dzień odpracowania.

Czy za czas zwolnienia od pracy w celach prywatnych pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia?

Nie. Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas jej niewykonywania pracownik zachowuje prawo do pensji tylko wtedy, gdy tak stanowi prawo (art. 80 k.p.). Nie ma przepisów przewidujących wynagrodzenie za czas prywatnego wyjścia. Pracownik nabywa je n...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL