fbTrack

Ekonomia

Nie ubywa chętnych do emisji obligacji

Rzeczpospolita
Firmy chcą emitować mimo wysokich marż.Bankowcy obawiają się jednak, czy w tym roku obligacje korporacyjne znajdą nabywców
Przedsiębiorcy zaczynają godzić się z tym, że zdobycie finansowania poprzez emisje papierów dłużnych nie będzie już tak tanie jak w ubiegłym roku. O poziomie marż w wysokości kilkudziesięciu pkt bazowych można już zapomnieć. W tej chwili koszt finansowania wzrósł do 200 i więcej punktów.
To jeden ze skutków kryzysu na rynku finansowym. W Polsce marże przy emisji papierów dłużnych są jednak i tak wciąż na niższym poziomie niż w Europie Zachodniej. W Wielkiej Brytanii przekraczają niekiedy nawet 1000 pkt bazowych. – Wiele firm chce emitować papiery dłużne. Największym problemem w tym roku może jednak okazać się popyt. Inwestorzy deklarują wprawdzie, że chcą kupować, ale to jeszcze nie daje pewności, że emisja ostatecznie się powiedzie – uważa Andrzej Cwalina z BRE Banku.
Wśród potencjalnych inwestorów są głównie fundusze emerytalne oraz inwestycyjne. Jednak pierwsze z nich z racji prowadzonej polityki inwestycyjnej nie kupują zbyt wiele papierów nieskarbowych. Z drugiej strony od ubiegłego roku ich portfel takich papierów rośnie. Zwłaszcza że ostatnio resort finansów praktycznie nie oferuje papierów skarbowych. OFE kuszą też wyższe marże. Z tym, że preferują one papiery spółek publicznych. Z kolei fundusze inwestycyjne kupują papiery nieskarbowe wtedy, gdy mają pieniądze. A w marcu klienci TFI wycofali z nich blisko 2 mld zł więcej, niż wpłacili, a aktywa funduszy spadły po raz piąty z rzędu. Ciekawym zjawiskiem na polskim rynku obligacji jest zmiana preferencji inwestorów. – Są oni w stanie wziąć na siebie nawet większe ryzyko, ale pod warunkiem uzyskania wysokiej stopy zwrotu. Do tej pory preferowali przede wszystkim bezpiecznych i dobrych emitentów – mówi Andrzej Spratek z Société Générale. Wśród nowych programów podpisanych w marcu dobrze sprzedała się np. emisja obligacji NFI Empik Media & Fashion organizowana przez BRE Bank. Na rynku uplasowano ponad 150 mln zł z programu o łącznej wartości 250 mln zł. Pekao podpisało umowę z Polnordem na emisję długoterminowych obligacji o wartości 400 mln zł. Mniejszy program – o wartości 15 mln zł – organizuje BZ WBK dla MDM. – Wartość rynku papierów nieskarbowych nieznacznie spadła w I kw. w porównaniu z końcem 2007 r. Wpływa na to głównie rynek papierów krótkoterminowych. Jednak w ostatnim kwartale 2007 r. odbyło się kilka dużych emisji, np. PGE czy Elektrowni Turów. Trend wzrostowy widać w przypadku obligacji korporacyjnych i banków – wskazuje Mirosław Dudziński, dyrektor w Fitch Polska.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL