fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

19 koncertów na 19. Festiwalu Beethovenowskim

materiały
Amerykanin Leonard Slatkin poprowadzi pierwszy koncert 19. Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego. Właśnie ogłoszono program i już można kupować bilety.

Skoro to dziewiętnasta edycja, koncertów w Warszawie będzie też dziewiętnaście. Wprawdzie to zbieżność przypadkowa, ale stanowi potwierdzenie, że festiwal należy do największych i najważniejszych imprez muzycznych nie tylko w Polsce. Rozpocznie się 22 marca, zakończy tradycyjnie w Wielki Piątek, który w tym roku wypada 3 kwietnia. Zobacz więcej zdjęć

Temat przewodni koncertów, z których niektóre będą miały swoją replikę w innych miastach Polski, brzmi: „Beethoven – następcy kontynuatorzy: Brahms, Mahler". Ci trzej twórcy będą licznie prezentowani w programie, ale nie zdominują go całkowicie. Wydarzeniem stanie się z pewnością pierwsze w Polsce wykonanie nowego utworu Krzysztofa Pendereckiego. To „Dies illa" – kompozycja zamówiona z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej i zaprezentowana jesienią 2014 roku na Festiwalu Flamandzkim w Brukseli. W tamtym wykonaniu wzięło udział m. in. ponad tysiąc chórzystów z krajów, które uczestniczyły w I wojnie. Teraz dzieło zaprezentuje w Wielki Piątek Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz soliści. Dyrygować będzie Alexander Liebreich.

Blasku każdemu festiwalowi dodają gwiazdy. Nie zabraknie ich i w tym roku. Należy do nich Leonard Slatkin – jeden z najbardziej doświadczonych dyrygentów amerykańskich, obecny szef Detroit Symphony Orchestra i Orchestre National de Lyon. 22 marca poprowadzi nasz NOSPR, a jedną z solistek (w IV Symfonii Mahlera) będzie renomowana, szwedzka śpiewaczka Camilla Tilling.

Przyjedzie oczywiście Rudolf Buchbinder, bo jest obecny na każdym Festiwalu Beethovenowskim. Warto jednak zwrócić na niego szczególną uwagę, od kilku sezonów ten 68-letni Austriak znajduje się w wyśmienitej formie artystycznej i zaliczany jest obecnie do najlepszych pianistów na świecie. 23 marca zagra V Koncert Beethovena z towarzyszeniem Czeskiej Filharmonii, którą poprowadzi kolejny mistrz batuty, Jiři Bělohlávek.

Po latach nieobecności znów zawita Boston Baroque – słynny amerykański zespół muzyki dawnej. Tym razem zaprezentuje „Vespro della Beata Vergine" Monteverdiego (31 marca). Natomiast bohaterem koncertów kameralnych będzie przede wszystkim inny amerykański zespół – Alexander String Quartet (28 marca). W tym roku Festiwal Beethovenowski zamierza jednak przede wszystkim przedstawić nowe twarze w muzycznym świecie – utalentowanych artystów, którzy zaczynają lub już zrobili kariery. Należy do nich Vasily Petrenko (rocznik 1976), aktualnie główny dyrygent Royal Liverpool Philharmonic i Oslo Philharmonic. U nas poprowadzi orkiestrę Akademii Beethovenowskiej 1 kwietnia, w programie m. in. I Symfonia Mahlera.

Kolejny trzydziestolatek to Robert Trevino (rocznik 1983), od trzech sezonów związany z Cincinnati Symphony Orchestra. Na festiwalu zadyryguje Sinfonią Varsovia 30 marca. Będzie m., in. IV Symfonia Brahmsa i Koncert fortepianowy Skriabina z solistą Alexeiem Volodinem. Niezwykle utalentowany jest urodzony w Erewaniu w 1987 roku Sergey Smbatyan, w ojczyźnie założył Państwową Orkiestrę Młodzieżową Armenii. Jednocześnie Smbatyan mieszka w Londynie, bo dyryguje wieloma zespołami europejskimi W Warszawie wystąpi z orkiestrą Filharmonii Narodowej (29 marca, m. in. VIII Symfonia Beethovena).

Zagra również wielu młodych solistów, takich jak japońska skrzypaczka Sayaka Shoji, która z niemieckim wiolonczelistą Danjulo Ishikazą wystąpi na inauguracji w Koncercie podwójnym Brahmsa. Koreanka Ju-Young Baek będzie solistką podczas wieczoru Korean Chamber Orchestra, zagra Concerto funebre na skrzypce i orkiestrę Hartmanna (25 marca).

Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena promuje natomiast swoich podopiecznych: 23-letnią Julię Kociuban i 20-letniego Szymona Nehringa, którzy przygotowują się do udziału w tegorocznym Konkursie Chopinowskim. Swe festiwalowe pół-recitale zagrają 27 marca. Tego samego dnia wystąpi też zwycięzca Konkursu Chopinowskiego sprzed 15 lat, Chińczyk Yundi.

Cały program 19. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena można znaleźć na stronie www.beethoven.org.pl. Tam też oraz na www.eventim.pl można już kupować bilety.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA