Historia polskich wynalazków

materiały prasowe
Wycieraczka samochodowa, kasownik autobusowy, kamizelka kuloodporna czy wykrywacz min. Świat bez nich nie byłby taki sam. Ale mało kto wie, że to wynalazki Polaków.
Bilety do kontroli

Kasownik biletowy używany w każdym miejskim autobusie czy tramwaju na świecie zawdzięczamy najwybitniejszemu polskiemu wynalazcy z grona Wielkiej Emigracji, Janowi Józefowi Baranowskiemu. Ochotnik z powstania listopadowego zaraz po jego upadku wyemigrował do Francji. Za swój wynalazek otrzymał w 1849 r. na Wystawie Krajowej w Paryżu medal ministra robót publicznych Francji oraz medal Francuskiego Towarzystwa Zachęty do Wynalazczości. Baranowski oprócz kasownika opatentował jeszcze 17 innych wynalazków, m.in semafor.

Tekst pochodzi z Magazynu Sukces

Sita księżycowe

W procesie podboju kosmosu swoje stałe miejsce będzie miał urodzony w Strzyżowie prof. Mieczysław Bekker. Zespół konstruktorów pod jego kierunkiem stworzył pojazd LRV (Lunar Roving Vehicle), którym kosmonauci poruszali się po Księżycu. A sam Bekker był autorem wszystkich rozwiązań technicznych. We wspomnieniach z pracy nad tym projektem Bekker śmiał się, że wykradł żonie wszystkie sitka z...

Źródło: Sukces

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL