fbTrack

Polityka

Zadyszka czy początek kryzysu?

Spadek notowań rządu. 51 proc. Polaków źle ocenia działanie gabinetu Tuska – wynika z najnowszego sondażu SMG/KRC
To pierwsze badanie, w którym rząd PO – PSL osiągnął tak złe wyniki. To aż o 17 proc. więcej negatywnych ocen niż w poprzednim sondażu przeprowadzonym przez tę firmę na początku marca (34 proc.). Dobrze pracę rządu ocenia 41 proc. Polaków – o 6 proc. mniej niż w poprzednim sondażu.
Badanie różni się też od wyników sondażu GfK Polonia opublikowanego wczoraj przez „Rz”. Prawie połowa Polaków dobrze oceniała dotychczasowe działanie gabinetu Tuska (46 proc.), źle – tylko co dziesiąty pytany (11 proc.), a 42 proc. ani dobrze, ani źle. – To dziwne wyniki, bo przez ostatni miesiąc nie wydarzyło się nic, co by usprawiedliwiało taki spadek poparcia dla rządu – komentuje sondaż SMG/KRC Radosław Markowski, politolog z UW. – W batalii o traktat lizboński to premier pokazał, że panuje nad sytuacją.
Trzeba poczekać, czy te wyniki potwierdzą kolejne sondaże – podkreślają politolodzy Rezultatami zaskoczony jest także Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego: – Być może to początek weryfikacji obietnic wyborczych. Jeśli tak, to politycznego paliwa wystarczyło PO tylko na pół roku, a rząd niespodziewanie szybko się zużywa. Musimy jednak poczekać, czy takie wyniki potwierdzą kolejne badanie innych pracowni – zaznacza. Wzrosły natomiast notowania prezydenta. Dobrze pracę Lecha Kaczyńskiego ocenia 34 proc. badanych (wzrost o 7 proc. w porównania z poprzednim miesiącem), a źle 57 proc. (spadek o 2 proc.). – Zachowanie prezydenta w końcówce sporu o traktat odczytano pozytywnie. Zaczął odgrywać rolę negocjatora i arbitra, jakiej Polacy od niego oczekują – uważa Migalski. Badanych zapytano także, z jakimi postaciami z bajek kojarzą się im liderzy partii. I tak Donald Tusk najbardziej przypomina Pomysłowego Dobromira, Jarosław Kaczyński – Brzydkie Kaczątko, Waldemar Pawlak – Plastusia, a Wojciech Olejniczak – księcia z bajki. – Na miejscu polityków nie przejmowałbym się tymi skojarzeniami wizerunkowo-nazwiskowymi, bo na pewno nie wpłyną na poparcie polityczne – śmieje się Migalski. – To, że lidera lewicy postrzega się jako księcia, znaczy, że jest najbardziej przystojny z polityków, a nie, że uratuje Polskę. Sondaż SMG/KRC przeprowadzono na zlecenie programu „Forum” TVP Info 4 – 6 kwietnia na reprezentatywnej grupie 1006 Polaków.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL