fbTrack

Biznes

Wydatki na lody sięgną 1,2 mld zł

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Producenci zaczęli ostrą walkę o rynek. Jego wartość może się zwiększyć w tym roku o ok. 7 proc. – szacuje Euromonitor
Jak co roku blisko 70 proc. sprzedaży lodów przypadnie na sezon, który się właśnie zaczyna i potrwa do września. Aby wykorzystać gorący okres, największe firmy zaczęły już walkę o konsumentów. – Na nowe produkty i ich promocję zamierzamy wydać więcej niż w roku ubiegłym – mówi Jolanta Jezuit, brand manager należącej do koncernu Unilever Algidy, lidera polskiego rynku lodów. W 2007 r. firma ta wydała na reklamy swoich lodów ok. 28,7 mln zł. – To blisko 77 proc. wydatków całej branży – podaje Expert Monitor.
W marcu Algida wprowadziła na rynek siedem nowych produktów. Kolejne nowości tej firmy pojawią się w sklepach w drugiej połowie miesiąca. O 11 nowych lodów swoją ofertę powiększy w tym roku Nestle, a o 16 Zielona Budka. Firma badawcza Euromonitor szacuje, że w tym roku wartość sprzedaży lodów powinna się zwiększyć o ok. 7 procent, do blisko 1,2 mld zł. Tempo wzrostu wydatków powinno być zatem zbliżone do ubiegłorocznego. Według instytutu MEMRB w 2007 roku wartość sprzedaży lodów zwiększyła się w Polsce o prawie 11 proc. Z kolei firma badawcza Nielsen policzyła, że wzrost rynku przekroczył 8 proc.
Mieczysław Osys, dyrektor handlowy Zielonej Budki, uważa, że tegoroczny wzrost może być nieco wyższy, niż prognozuje Euromonitor. Jego zdaniem może on wynieść 10 proc. Powód? Większe wydatki producentów, m.in. na mleko w proszku i kakao, sprawiły, że w górę o średnio jedną piątą poszły ceny lodów. Wartość sprzedaży lodów (przy stabilnym wzroście ilościowym na poziomie 2 – 3 proc.) rośnie również dlatego, że coraz więcej wydajemy na droższe produkty. – Spodziewamy się, że w tym roku zwiększy się w szczególności sprzedaż droższych lodów z tzw. segmentów premium i superpremium – uważa Tomasz Leszko, marketing manager w Nestle Polska. Dlatego też producenci rozwijają ofertę lodów w dużych opakowaniach. Cztery nowe smaki wprowadziła Zielona Budka. Nowością są lody familijne w czteropaku. Już pod koniec ubiegłego roku firma Koral zaczęła sprzedaż lodów familijnych w unowocześnionych kartonach. Spółka ta, wicelider polskiego rynku lodów, podejrzewana jest przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zmowę cenową z siecią handlową Żabka. Według Euromonitora wydatki Polaków na lody będą szły w górę do co najmniej 2012 roku. Nie uwzględniając wzrostu cen, w ciągu najbliższych czerech lat zwiększą się do 1,44 mld zł. Mało prawdopodobne, aby w tym czasie sprzedaż lodów przestała być sezonowa. W ciągu całego roku lody kupują m.in. Amerykanie, którzy jedzą ich najwięcej na świecie – 22 l na osobę rocznie. W Europie spożycie lodów jest największe w Skandynawii (10 l na osobę). W Polsce nie przekracza ono 3,5 l. Mniej od nas lodów jedzą m.in. Rumuni (ok. pół litra).
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL