fbTrack

Biznes

Huta Katowice warta 22 miliardy złotych

Na 82 złote ustalono cenę akcji, które Mittal Steel odkupi od drobnych akcjonariuszy dawnej Huty Katowice (obecnie ArcelorMittal Polska). Za pakiet niespełna 1 proc. walorów zapłaci im 218,1 mln zł. To zaś oznacza, że wartość całej spółki wynosi 22 miliardy złotych.
- Wykupywane przymusowo walory są obecnie w posiadaniu około 12 tys. akcjonariuszy — powiedział „Rz” Andrzej Krzyształowski, rzecznik prasowy ArcelorMittal Polska.
Przeciętna osoba objęta przymusowym wykupem posiada 221 akcji, za które otrzyma 18,2 tys. złotych.Rzecznik zastrzegł, że są to nie tylko pracownicy, ale także osoby nie związane już zakładem np. członkowie rodzin. — Przysługujący w związku z prywatyzacją pakiet walorów PHS rozdzielono w 2004 roku wśród 73 tys. osób- dodał przedstawiciel Arcelora.W marcu 2004 roku Mittal wykupił 1,2 mld zł długów od największych wierzycieli huty, działającej wówczas pod firmą Polskie Huty Stali, płacąc za nie ponad 620 mln zł. Zagwarantował spłatę niemal 600 mln zł, jakie w PHS zaangażowała Agencja Rozwoju Przemysłu i podwyższył kapitał PHS o 800 mln zł. Dodatkowo Mittal w umowie prywatyzacyjnej obiecał zainwestować w PHS 2,4 mld zł do 2009 r. Przejmując PHS zdobył kontrolę na 70 proc. polskiego rynku metalurgicznego.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL