fbTrack

Opinie

Komentarz giełdowy

Główne indeksy na warszawskiej giełdzie rozpoczęły dzień od niewielkich spadków, jednak dość szybko udało się przebić zamknięcia dnia poprzedniego i zakończyć wczorajszą sesję na plusie. WIG20 wzrósł o 1,6 proc., natomiast WIG zwiększył swoją wartość o 1,2 proc. - komentuje analityczka Ipopema Securities
Należy zaznaczyć, iż wzrost był związany z relatywnie niskim obrotem. Obserwowana nerwowość i wysoka zmienność cen akcji w ostatnich dniach związana jest z pewnym wyczekiwaniem rynku na wyraźny sygnał, który pozwoli na mocniejszy ruch w górę lub w dół.
Pozytywny wpływ na zachowanie rynku w Polsce miała podana przez Ministerstwo Finansów prognoza inflacji za marzec na poziomie 4,1 proc. (wzrost w stosunku do lutego o 0,3 proc.). Według MF ze względu na wzrost cen gazu, elektryczności i żywności wskaźnik CPI może się zwiększyć na przełomie drugiego i trzeciego kwartału do 5 proc. Podsumowując zakończony właśnie pierwszy kwartał roku, można się spodziewać dobrych wyników w spółkach z sektora budowlanego. Powinno to być efektem ciepłej zimy, rosnących portfeli zamówień oraz uspokojenia cen materiałów. Mocny kurs złotego negatywnie oddziaływał natomiast na wyniki eksporterów. Biorąc pod uwagę wysokie wskaźniki sprzedaży detalicznej (w styczniu 16,1 proc., w lutym 19,2 proc.), należy się również spodziewać dobrych wyników w spółkach handlowych.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL