fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Agencja Mienia Wojskowego sprzedała wyrzutnie rakiet

Przeciwlotniczy kierowany pocisk rakietowy 9K32/9M32 ”Strzała-2”.
Domena publiczna
Prokuratura podejrzewa, że Agencja Mienia Wojskowego, sprzedając na przetargu komplety ręcznych wyrzutni rakiet, złamała traktat z Wassenaar, który ogranicza handel tego typu bronią.
Agencja sprzedała 153 komplety ręcznych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych „Strzała". W wyniku przetargu kupiła je niewielka polska firma, która chce wyrzutnie eksportować. Firma zajmuje się ochroną i usługami detektywistycznymi. Odsprzedała je dalej.
Przetarg odbył się latem 2012 roku. Każdy zestaw na wolnym rynku wart jest od 3 do 7 tys. dolarów. Ich maksymalny zasięg to prawie 3 km. Są szczególnie niebezpieczne dla startujących lub lądujących samolotów.
Według byłego dowódcy jednostki GROM, gen. Romana Polko, terroryści marzą o takiej broni.
Biznesmen, który jest obecnie właścicielem wyrzutni, twierdzi, że chciał zrobić na nich interes. Według dokumentów, zwrócił się do Departamentu Bezpieczeństwa Gospodarczego w Ministerstwie Gospodarki o zgodę na ich sprzedaż firmie z Czech.
Po wykryciu nielegalnej jak się okazuje sprzedaży, biznesmen jest gotów odsprzedać "Strzały" Agencji Mienia Wojskowego za cenę, jaką za nie zapłacił. Jej pracownicy nie chcą jednak się zgodzić na taką transakcję twierdząc, że odbyła się ona legalnie i wszystko jest w porządku.
Traktat z Wassenaar został zainicjowany po atakach terrorystów na WTC w 2001 roku. Strony, które go podpisały, przenośnymi, przeciwlotniczymi, zestawami rakietowymi "mogą handlować między sobą wyłącznie rządy i ich agendy". Polska podpisała go w 2003 roku.
Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak napisał na Twitterze, że sprawa wymaga wyjaśnienia i zostanie gruntownie zbadana.
.@leskiewicz @robertzielinski @tvn24 Sprawa do gruntownego wyjaśnienia. Obok działań prokuratury zlecę pilną kontrolę procedur w AMW.
Źródło: tvn24.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA