fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Piłka nożna

Niemiecka prasa: Miroslav Klose odznaczony przez kanclerz Merkel

Miroslav Klose odbiera nagrodę - "Złotą Wiktorię" - z rąk kanclerz Niemiec Angeli Merkel
picture-alliance/dpa
Miroslav Klose, niemiecki piłkarz urodzony w Polsce został uhonorowany przez kanclerz Angelę Merkel „Złotą Wiktorią" jako przykład sukcesu integracji w Niemczech.
Prasa niemiecka szeroko rozpisuje się na swych portalach internetowych o uroczystości uhonorowania Miroslava Klose, niemieckiego piłkarza urodzonego w Opolu, prestiżową nagrodą integracji „Złotą Wiktorią". „RuhrNachrichten.de" pisze: „Tym razem był to inny puchar: Nie za bramki, nie za zwycięstwa, lecz dla człowieka Miroslava Klosego. Mistrz świata przybył z rodzicami do Niemiec jako mały chłopiec. Kanclerz Merkel nazwała go "znakomitym przykładem". Gazeta z rodzinnej Nadrenii piłkarza obszernie cytuje fragmenty laudacji kanclerz.
Angela Merkel zwracając się do Klosego powiedziała, że jest „najlepszym napastnikiem Niemiec", że „celnie trafił w serce narodu". Komentator zauważył przy okazji, że mówiąc to kanclerz „mrugnęła do nagrodzonego". Komentator „bild.de", "welt.de", „fokus.de" oraz „rheinischepost-online" akcentują fragment laudacji Angeli Merkel, w którym wskazuje ona na polski sukces integracji w Niemczech.
„36-letni zawodowy piłkarz jest przykładem tego, co ludzie ze środowisk migracyjnych, w tak otwartym na świat kraju jak Niemcy, mogą osiągnąć... Jest Pan nie tylko wyśmienitym piłkarzem, ale cieszy się Pan ogromną sympatią i jest znakomitym wzorcem w piłce nożnej jak i we współżyciu na co dzień", powiedziała Angela Merkel. Kanclerz zaznaczyła, że w przypadku nagrody, którą otrzymał Klose, nie liczą się strzelone bramki. W tym przypadku chodzi o to, jak uporał się on z przeprowadzką z Polski do Niemiec, odnotowują komentatorzy.
W rozmowie z „bild.de" dołączonej do relacji z uroczystości w Berlinie, Klose przyznał, że jest bardzo dumny z wyróżnienia. „Chcę być przykładem dla innych, gdyż sam na własnej skórze doświadczyłem trudnych początków w Niemczech. Na mojej drodze leżały ogromne kamienie. Ale wszystkie przeskoczyłem i mam nadzieję, że dodam tym odwagi innym".
Miroslav Klose mówił też otwarcie o tym, że po przyjeździe do Niemiec poszedł z własnej nieprzymuszonej woli do szkoły o dwie klasy niżej, ponieważ nie znał słowa po niemiecku. „Po roku mówiłem już w tym języku i rozpocząłem karierę, wspinając się w górę... Nie należy rezygnować, trzeba sobie zawsze wytyczać małe cele i nie dać się zniechęcić przeszkodom", radził Klose cytowany przez niemiecką prasą.
Nagroda integracyjna w formie pucharu „Złota Wiktoria" została ustanowiona w 2008 roku przez Fundację Deutschlandstiftung i Zrzeszenie Niemieckich Wydawców Gazet (Verband deutsche Zeitschriftenverleger). Jej celem jest promowanie równych szans wśród mieszkańców Niemiec ze środowisk migracyjnych.
Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA