fbTrack

Polityka

Polacy nie chcą w domu broni

Polacy nie chcą ułatwień w dostępie do broni palnej – wynika z sondażu. Prawie połowa badanych uważa, że obowiązujące przepisy są wystarczające, a jedna trzecia chciałaby ich zaostrzenia. Złagodzenie prawa zaproponował Andrzej Czuma z Platformy Obywatelskiej. O pomyśle pierwsza napisała "Rzeczpospolita".
Sondaż przeprowadziła firma MillwardBrown SMG/KRC dla RMF FM. Projekt posła Andrzeja Czumy zakłada, że o broń palną mógłby się starać każdy, z wyjątkiem przestępców czy osób chorych psychicznie. A pozwolenia na broń, zamiast policji, wydawaliby prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie. Staram się o to, by kryteria przyznawania broni były bardziej wyraziste - tłumaczy Czuma. Chcę, aby każdy normalny, uczciwy człowiek, zdrowy na umyśle i odpowiedzialny mógł mieć broń w domu, aby bronić się przed napastnikami.
Pomysł Czumy nie znalazł jednak poparcia wśród kolegów z Platformy. - To jest na dzień dzisiejszy niemożliwe do realizacji – komentuje szef klubu parlamentarnego PO, Zbigniew Chlebowski. Niewielu Polaków popiera inicjatywę Czumy. Zaledwie 11 procent badanych. Trzy razy więcej twierdzi, że przepisy powinny zostać zaostrzone, a prawie połowa, by nie manipulować przy istniejącym prawie. Poza tym, nawet gdyby przepisy zostały złagodzone, i tak ponad 85 procent badanych deklaruje, że broni i tak nie kupi.
Źródło: RMF FM

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL