fbTrack

Sądownictwo

Proces o „tajne konta lewicy”

Fotorzepa
Były minister spraw wewnętrznych podtrzymuje wypowiedź o szwajcarskich kontach polityków lewicy
– Nie wycofuję się ze słów, które wypowiedziałem – oznajmił wczoraj Janusz Kaczmarek w warszawskim sądzie, gdzie ruszył proces o zniesławienie wytoczony mu przez SLD.
W wywiadzie radiowym w zeszłym roku Kaczmarek powiedział, że widział listę polityków Sojuszu, którzy mają w Szwajcarii konta ze środkami pochodzącymi prawdopodobnie z przestępstw. Partia poczuła się urażona i oskarżyła go o zniesławienie. Adwokat Sojuszu Jacek Dubois odczytał akt oskarżenia. Kaczmarek nie przyznał się do winy, ale nie odwołał swych słów.
– Według publikacji prasowych konta w Szwajcarii posiadali Wiesław Kaczmarek i Jacek Piechota – stwierdził jedynie. Wyjaśnił, że jako prokurator krajowy jeździł ze śledczymi z Katowic prowadzącymi sprawę przeciwko lobbyście Markowi Dochnalowi do Szwajcarii. – Miałem okazję zetknąć się tam z informacjami dotyczącymi pomocy prawnej, o którą występowali prokuratorzy – mówił. Czego się dowiedział, nie wyjawił. Państwo nie może odwracać się od urzędnika. Musi albo mnie zwolnić z tajemnicy, albo nie Janusz Kaczmarek Chociaż resort sprawiedliwości w opinii dla sądu stwierdził, że nie musi zwalniać Kaczmarka z zachowania tajemnicy (jest to niezbędne wyłącznie w przypadku świadków), a oskarżony może w ramach obrony mówić wszystko, co chce, Kaczmarek długo przekonywał sąd, że takie zwolnienie jest potrzebne. – Państwo nie może odwracać się od urzędnika. Musi albo mnie zwolnić z tajemnicy, albo nie – argumentował. Twierdził, iż obawia się, że gdy ujawni informacje ze śledztwa, może mieć za to sprawę karną. Ale nie przekonał sądu, że zwolnienie jest potrzebne. Ostatecznie Kaczmarek nie podzielił się swą wiedzą o „tajnych kontach lewicy”. Wniósł o wezwanie czterech prokuratorów, którzy byli z nim w Szwajcarii. – Mam nadzieję, że potwierdzą prawdziwość moich słów – mówił po rozprawie. Sąd wezwał prokuratorów na 21 maja i wystąpił do ministra sprawiedliwości o zwolnienie ich z tajemnicy państwowej. Jeśli śledczy potwierdzą słowa Kaczmarka, z procesu o zniesławienie może on wyjść obronną ręką.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL