fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Polska pełna pedagogów i prawników

Studia na politechnikach są mniej popularne od nauki na uczelniach rolniczych czy wychowania fizycznego
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Warszawski i Politechnika Gdańska to najpopularniejsze uczelnie. Maturzyści, tak jak w latach poprzednich, najchętniej wybierają pedagogikę, prawo i zarządzanie – wynika z raportu Ministerstwa Nauki, które sprawdziło, jakie studia cieszyły się największą popularnością w czasie ostatniej rekrutacji.
Mimo że w kraju brakuje inżynierów, studia na kierunkach technicznych i ścisłych wciąż cieszą się małym zainteresowaniem. Uczelnie techniczne pod względem liczby zgłaszających się kandydatów pozostają w tyle za uniwersytetami (najlepszy w tej kategorii UW), uczelniami rolniczymi (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego), wychowania fizycznego (AWF w Warszawie), ekonomicznymi (Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu) i pedagogicznymi (Akademia Pedagogiczna im. KEN w Krakowie). – Na brak kadry cierpi budownictwo, energetyka, biotechnologia, teleinformatyka – wylicza prof. Stefan Kwiatkowski z Instytutu Badań Edukacyjnych. Z przeprowadzonych przez niego badań nad wyborami maturzystów wynika, że od kierunków ścisłych i technicznych odstrasza ich matematyka (wybiera je zaledwie 20 proc.).
– Wciąż też funkcjonują stereotypy dzielące zawody na lepsze i gorsze. Lepiej jest się chwalić w towarzystwie skończoną psychologią niż budownictwem – wyjaśnia prof. Kwiatkowski. Politechnice Gdańskiej – najchętniej wybieranej uczelni technicznej – udało się jednak przyciągnąć ponad 22 tys. kandydatów (43,4 tys. miał UW, największa uczelnia w kraju). Prof. Władysław Koc, prorektor ds. kształcenia Politechniki Gdańskiej, tłumaczy przyczyny sukcesu: – Wykonaliśmy olbrzymią pracę popularyzacji kształcenia. Jeździliśmy do szkół, prowadziliśmy wykłady. Przekonywaliśmy, by kandydaci nie bali się matematyki i wysiłku, jaki trzeba wykonać na studiach technicznych. Wyszliśmy też z założenia, że absolwent szkoły średniej jest słabo wykształcony matematycznie, i uruchomiliśmy specjalną jednostkę nauczania matematyki dla nowo przyjętych. Również Ministerstwo Nauki chce zachęcić do studiowania kierunków ścisłych i technicznych. Do 2013 r. przeznaczy blisko miliard euro na działania mające powiązać naukę z gospodarką. Minister Barbara Kudrycka zapowiada: – Będziemy zlecać kształcenie określonej liczby studentów o wyznaczonych specjalnościach. Przede wszystkim na kierunkach inżynierskich kształcących w dziedzinach nowoczesnych technologii. Studenci będą mogli liczyć na specjalne stypendia. Najpopularniejsze kierunki pod względem liczby kandydatów: Pedagogika – 37 490 Prawo – 31 827 Zarządzanie – 27 707 Ekonomia – 22 026 Administracja – 21 014 Stosunki międzynarodowe – 19 553 Informatyka – 18 890 Filologia angielska – 17 998 Turystyka i rekreacja – 16 746 Socjologia – 16 682 Budownictwo – 16 179 Politologia – 16 143 Psychologia – 14 961 Filologia polska – 14 172 Biotechnologia – 13 127 Najczęściej wybierane uczelnie pod względem liczby kandydatów na miejsce: UKSW w Warszawie – 7,9 UW – 6,3 Politechnika Gdańska – 5,2 UMCS w Lublinie – 4,9 UJ – 4,9 SGGW – 4,6 UMK w Toruniu – 4,5 AP im. KEN w Krakowie – 4,4 AE we Wrocławiu – 4,4 UWr – 4,3 UAM w Poznaniu – 4,1 AWF w Krakowie – 4,0 Dane Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pełny raport w dziale dla prasy www.nauka.gov.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA