fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Niezwykły diament znaleziony w Afryce

W Afryce znaleziono rzadki diament, który może być wart nawet 60 mln funtów. Jest błękitny i idealnie czysty.
petradiamonds.com
W Afryce znaleziono rzadki diament, który może być wart nawet 60 mln funtów. Jest błękitny i idealnie czysty.
Diament jest wielkości sporej truskawki, waży niecałe 30 gramów, a przed oszlifowaniem ma 122,5 karata. Bardzo rzadko się zdarza by błękitne diamenty ważyły ponad 100 karatów. Znaleziony został w kopalni Cullinan w RPA, która jest znana z "produkcji" wyjątkowo dużych i pięknych diamentów. Właścicielem kopalni jest koncern Petra Diamonds, z siedzibą na Jersey.
Johan Dippenaar, prezes koncernu, powiedział mediom, że to jeden z najważniejszych i cenniejszych kamieni, jakie udało się wydobyć w Cullinan. Diament zostanie poddany szczegółowym badaniom i prawdopodobnie zostanie wystawiony na sprzedaż dopiero w lipcu lub sierpniu
Niebieski kamień z tej samej kopalni został sprzedany na początku tego roku za 508 tys. funtów, a był dużo mniejszy od właśnie odnalezionego. Gdyby zastosować ten sam przelicznik, co podczas poprzedniej aukcji, to 122,5 karatowy, surowy diament powinien zostać sprzedany za 62 mln funtów. Byłby to rekord cenowy za nieoszlifowany kamień.
Dotychczasowy rekord to 21 mln funtów za 507-karatowy biały nieoszlifowany diament o nazwie Cullinan Heritage, który został sprzedany w 2010 roku.
Błękitne diamenty zawdzięczają swój kolor pierwiastkowi chemicznemu o nazwie Bor, który uwięziony w strukturze kryształu daje błękitny połysk. To jedne z najrzadszych diamentów, poza diamentami w kolorze czerwieni.
Kopalnia Cullina, która znajduje się niedaleko Pretorii, to jedna z najważniejszych jeśli chodzi o wydobycie kopalni na świecie. Jest znana z "produkcji" niezwykle dużych kamieni, jak na przykład znaleziony w 1905 roku Cullinan Diamond, który ważył aż 3106 karatów. Początkowo sądzono, że to zwykły duży kryształ. Jednak po badaniach okazało się, że to idealny diament. Kamień otrzymał w prezencie król Edward VII. Kamień podzielono na dwa, oszlifowane kamienie - First Star of Africa i Second Star of Africa - jeden jest w koronie brytyjskich władców a drugi w berle koronacyjnym.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA