fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Pieniądz znowu droższy

Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
Jutro decyzja. Większość ekonomistów uważa, że w środę RPP po raz kolejny podniesie koszt kredytu
Jeżeli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się podnieść jutro stopy procentowe, będzie to już trzecia podwyżka w tym roku i siódma w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Główna stopa sięgnęłaby 5,75 proc. Taki scenariusz przewiduje siedmiu z dziesięciu ankietowanych ekonomistów. Z kolei analitycy BGŻ, Citibanku i Raiffeisen Banku uważają, że na razie Rada wstrzyma się z podnoszeniem stóp.
Rynek zdaje się jednak nie podzielać ich opinii i wycenia w koszcie pieniądza już nie tylko marcową podwyżkę, ale również co najmniej jeszcze jedną w kolejnych miesiącach. WIBOR miesięczny, czyli koszt pożyczek na jeden miesiąc na rynku międzybankowym, sięga 5,83 proc. (roczne oprocentowanie), a WIBOR trzymiesięczny – 6,04 proc. To od tych stawek zależą najczęściej koszty kredytów korporacyjnych i hipotecznych. Podstawowym argumentem jastrzębi w RPP jest szybki wzrost płac, który przyczynia się do zwiększenia jednostkowych kosztów pracy w przedsiębiorstwach. To jest główne zagrożenie dla stabilności cen. W pierwszych dwóch miesiącach roku wynagrodzenia w przedsiębiorstwach zwiększyły się aż o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2007 r.Dodatkowo częściowe uwolnienie cen prądu powoduje znaczny wzrost cen energii, a napięta sytuacja na światowym rynku surowców podbija ceny żywności i paliw. W lutym inflacja sięgnęła 4,2 proc., podczas gdy cel NBP wynosi 2,5 proc. Jednocześnie na razie nie widać sygnałów, żeby recesja w USA i kryzys na rynkach finansowych odbijały się na kondycji polskiej gospodarki. Mogą oni zechcieć poczekać miesiąc lub więcej, żeby oszacować wpływ dotychczasowych podwyżek na gospodarkę i upewnić się, czy kryzys finansowy na Zachodzie nie zaczyna wpływać na koniunkturę w Polsce.
Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Banku Zakładamy, że RPP pozostawiw marcu stopy procentowe bez zmian. Kluczowi dla wyników głosowania członkowie Rady – Jan Czekaj i Stanisław Owsiak – mogą być niechętni podnoszeniu stóp po raz trzeci z rzędu,na co wskazywały ich ostatnie wypowiedzi. Dalsze podwyżkisą jednak potrzebne. Zakładamy,że dojdzie do nich w kwietniui czerwcu. Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK Myślę, że stopy zostaną podniesione już w marcu. Inflacja jest w trendzie wzrostowym. Jednocześnie napięcia na rynku pracy nie słabną. Produkcja zaś rośnie bardzo szybko, czyli nie ma sygnałów spowolnienia gospodarczego. W związku z tym RPP po raz kolejny może wysłać sygnał, że trzeba ograniczyć żądania płacowe.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA