fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Nowy i nietypowy europejski ranking uczelni

Przyszli studenci mają nowy instrument ?do porównywania ?oferty wyższych uczelni ?– specyficzne zestawienie przygotowane za sprawą Komisji Europejskiej.
Kraje UE nie są do końca zadowolone ze światowych rankingów wyższych uczelni, w których dominują amerykańskie uniwersytety. Na prośbę i za pieniądze Komisji Europejskiej powstał właśnie U-Multirank (www.umultirank.org), nowy ranking uniwersytecki. Teoretycznie kompleksowy, w praktyce wnioski z niego płynące nie są jednoznaczne.
Ranking nie ma bowiem jednej listy najlepszych szkół. Każdy użytkownik może sobie zestawić swoją listę, wskazując na interesujące go kryteria z 30 dostępnych. Może więc zażyczyć sobie uczelni biznesowej szkolącej specjalistów z nastawieniem na sprawy międzynarodowe. I wtedy dostaje zestaw odpowiadający tym potrzebom, w kolejności według najwyższych ocen dla wybranych kryteriów.
Skomplikowana metodologia rankingu miała być jego siłą w porównaniu z innymi znanymi rankingami oceniającymi szkoły tylko na podstawie jakości badań naukowych. – Jest bardziej sprawiedliwy – uważa Androulla Vassiliou, unijna komisarz ds. edukacji. Ale trudno uwierzyć rankingowi, który w kategorii szkół biznesowych, ustawionych według jakości nauczania i orientacji międzynarodowej, umieszcza w pierwszej pięćdziesiątce cztery uczelnie z Polski, cztery z Ukrainy i tylko jedną z Wielkiej Brytanii. Co więcej, w całym zestawieniu szkół biznesowych nie ma warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, bo... nie zgłosiła się do rankingu.
Autorzy U-Multirank obiecują, że z roku na rok uczelni w zestawieniu będzie więcej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA