fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Afera podsłuchowa: Brooks nie wiedziała o opłacanym detektywie

Rebekah Brooks
AFP
Rebekah Brooks, była szefowa brytyjskiej gałęzi koncernu prasowego Ruperta Murdocha, a wcześniej redaktor naczelna "News Of The World" i największego dziennika na Wyspach, "The Sun", zeznała w sądzie, że nie wiedziała o opłacaniu przez gazetę detektywa, który podsłuchiwał znane osoby.
Była redaktor naczelna zamkniętego już brytyjskiego tabloidu Rebekah Brooks jest oskarżona w toczącym się w Londynie procesie siedmiorga redaktorów, dziennikarzy i współpracowników "News Of The World".
Brooks broni się przed kilkoma zarzutami: o nadużycia dziennikarskie, korupcję i ukrywanie dowodów przed wymiarem sprawiedliwości.
Wczoraj zeznała w sądzie, że nie wiedziała, jaką drogą jej gazety zdobywały najbardziej intymne informacje o celebrytach i innych interesujących je osobach. Powiedziała, że hakerskie praktyki odbywały się bez jej zgody. Nie wiedziała też, za co jej gazeta płaciła ponad 90 tysięcy funtów rocznie prywatnemu detektywowi - specjaliście od włamań do poczty głosowej. Zeznała, jakoby nie zdawała sobie nawet sprawy z tego, że było to przestępstwem.
Tabloid "News of the World" po raz ostatni ukazał się 10 lipca 2011 roku
Prokurator Andrew Edis twierdzi, że w okresie, gdy Brooks szefowała "News of the World", gazeta realizowała plan oszczędnościowy, dlatego musiała wiedzieć o specjalnych płatnościach dla hakera Glenna Mulcaire'a, który na zlecenie szefów redakcji włamywał się do skrzynek głosowych celebrytów, polityków, sportowców i ofiar głośnych przestępstw.
Ujawnienie afery podsłuchowej zmusiło Brooks w lipcu 2011 roku do rezygnacji z kierowania spółką News International. Po dymisji Brooks premier David Cameron podziękował jej za lojalność - jak wynika z zeznań samej oskarżonej. Tłumaczył też, że nie mógł odwzajemnić tej lojalności i na początku 2011 roku musiał zakończyć "miłą" znajomość z Brooks, ponieważ lider opozycyjnej Partii Pracy Ed Miliband "deptał mu po piętach".
Brooks przyznała, że uprawiała lobbing wśród polityków, by skłonić ich do zaaprobowania planów Murdocha dotyczących przejęcia telewizji BSkyB, ale zaprzeczyła, by było to niezgodne z profesjonalnymi standardami dziennikarskimi.
Wychodzący raz w tygodniu tabloid "News of the World" po raz ostatni ukazał się 10 lipca 2011 roku. Specjalizował się w pikantnych, drastycznych i skandalicznych newsach o wysoko postawionych osobistościach jak i o ofiarach przestępstw.
Jak się okazało, tabloid część informacji pozyskiwał dzięki włamaniom do skrzynek głosowych prywatnych telefonów komórkowych. Ten nielegalny proceder trwał co najmniej od 2002 roku. Śledczy sporządzili listę co najmniej 4 tysięcy ofiar podsłuchów. Znaleźli się na niej członkowie rodziny królewskiej, sławni aktorzy czy piłkarze, a także rodziny ofiar zbrodni.
Śledztwo w sprawie nielegalnych podsłuchów trwa od stycznia 2011 roku, i od tej pory aresztowano 125 osób, a ponad 40 postawiono oskarżenia.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA