fbTrack

Podatki

Samotny rodzic składa zeznanie z dzieckiem

Marek Kolibski, doradca podatkowy ze Spółki Doradztwa Podatkowego Ożóg i Wspólnicy
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Na pytania odpowiada Marek Kolibski, doradca podatkowy ze Spółki Doradztwa Podatkowego Ożóg i Wspólnicy
Jestem po rozwodzie. Samotnie wychowuję dziecko. Rozwód orzeczony był w lipcu ubiegłego roku za granicą. Teraz czekam na uznanie tego wyroku w Polsce. Nie wiem jednak, czy mogę rozliczyć się z dzieckiem jako rodzic samotnie je wychowujący. Czy do PIT powinnam dołączyć jakieś dokumenty?
Tak. Wspólne rozliczenie z dzieckiem jest możliwe. Jeśli tylko zagraniczne orzeczenie rozwodowe jest prawomocne, to już w tym roku, w którym był wyrok, jesteśmy samotnym rodzicem. By nim być, nie musimy samotnie wychowywać dziecka przez cały rok. Możemy zatem skorzystać z preferencji przewidzianej w ustawie o PIT. Składając PIT za 2007 r., nie trzeba dołączać do niego żadnych dokumentów. Jeśli urząd skarbowy będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, może zapytać o dokumenty, dokonując czynności sprawdzających. Przez dwa lata rozliczałam się jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Ojciec dziecka mieszka ze mną. Prowadzimy wspólne gospodarstwo, ale nie jesteśmy małżeństwem. Zapytałam urząd skarbowy, czy rozliczam się prawidłowo. Stwierdził, że nie. Zwróciłam zatem pieniądze. Zastanawiam się jednak, co powinnam zrobić, bo w 2007 r. wojewódzki sąd administracyjny wydał w podobnej do mojej sprawie wyrok korzystny dla podatnika. Czy mogę żądać stwierdzenia nadpłaty?
Tak. To chyba najrozsądniejsze rozwiązanie w tej sytuacji. Trzeba wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Urząd zapewne rozpocznie postępowanie w celu sprawdzenia zasadności wniosku. Skoro jednak wydał wcześniej niekorzystną interpretację, pewnie odmówi jej stwierdzenia. Od takiej decyzji należy się odwołać do izby skarbowej. Izba skarbowa zapewne również wyda negatywną decyzję. Wtedy trzeba będzie wnieść skargę do sądu. W 2006 r. rozwiodłem się z żoną. Dziecko pozostało ze mną. W 2007 r. ożeniłem się ponownie. Czy będę mógł rozliczyć się jako rodzic samotnie wychowujący? Tak. Samotnym rodzicem nie trzeba bowiem być przez cały rok podatkowy. A skoro tak, to preferencyjne rozliczenie powinno być możliwe jeszcze za 2007 r. Wspólnie z dzieckiem czytelnik nie będzie mógł rozliczyć się dopiero za 2008 r. (jeśli będzie pozostawał przez cały rok w związku małżeńskim). Zaskakujące jest jednak to, że Izba Skarbowa w Rzeszowie w podobnej sprawie odmówiła podatnikowi takiego prawa (interpretacja z 30 września 2005 r., nr IS. I/2-4150/29/05). Stwierdziła, że zamieszczenie w ustawie definicji osoby samotnie wychowującej dzieci powoduje, iż ta preferencja podatkowa ma zastosowanie do ściśle wymienionych osób. Ponieważ podatnik pozostaje w związku małżeńskim, nie może się rozliczyć z dzieckiem. Czy jeśli małoletnie dziecko zarobiło więcej niż 3015 zł, mogę rozliczyć się wspólnie z nim? Tak. W takiej sytuacji można rozliczyć się z dzieckiem. Przekroczenie limitu dochodów niepowodujących obowiązku zapłaty podatku ma znaczenie jedynie w wypadku dzieci pełnoletnich (do 25. roku życia). Warto też pamiętać, że nawet jeśli dziecko małoletnie kończy 18 lat w trakcie roku podatkowego, przysługuje możliwość preferencyjnego opodatkowania wspólnie z nim jeszcze za ten rok. Z przepisów nie wynika bowiem, by dziecko musiało być małoletnie przez cały rok. Czy jeśli 21-letnie dziecko zarobiło w Irlandii więcej niż 3015 zł, mogę rozliczyć się wspólnie z nim? Nie. Syn jest bowiem pełnoletni. Co więcej, dochód osiągnięty w Irlandii jest również opodatkowany w Polsce i jeśli przekroczył 3015 zł, to nie ma pan prawa do wspólnego rozliczenia z synem.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL