fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Lodowce znikają z powierzchni ziemi

AFP
Krzysztof Urbański
Tempo topnienia lodowców górskich podwoiło się w ostatnich latach – alarmuje ONZ
– Życie milionów ludzi zależy od tych zapasów wody pitnej, dla rolnictwa, wytwarzania energii i przemysłu – powiedział Achim Steiner, szef Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP).
Według World Glacier Monitoring Service (WGMS), wyspecjalizowanej placówki działającej na zlecenie ONZ przy Uniwersytecie w Zurychu, winowajcą odpowiedzialnym za kurczenie się lodowców jest gwałtowne ocieplanie się klimatu. Szwajcarskie laboratorium opisało ponad 30 największych światowych lodowców górskich. Naukowcy stwierdzili, że przeciętne tempo kurczenia się ich w latach 2005 – 2006 podwoiło się w stosunku do lat 2004 – 2005. – Ostatnie zestawienie pokazuje wyraźny trend – powiedział Wilfried Haeberli, dyrektor WGMS. Według danych opublikowanych przez UNEP obserwującej stan lodowców tempo ich topnienia nigdy w ciągu 20 lat, od kiedy organizacja zaczęła je monitorować, nie było tak szybkie. W latach 1980 – 1999 lodowce stopniały o ok. 30 cm, podczas gdy w nowym stuleciu już ponad 6 m. Najbardziej dramatyczne przyśpieszenie topnienia uczeni zaobserwowali na norweskim lodowcu Breidalblikkbrea, który w 2006 roku skurczył się o ponad 3 m, podczas gdy rok wcześniej o jedną trzecią metra. W równie szybkim tempie znikają lodowce: austriacki Grosser Golbergkees, francuski Ossue, włoski Malavalle czy szwajcarski Findelen.
Ale na świecie są także lodowce, które nie tylko się nie kurczą, ale wręcz powiększają. Wśród nich jest chilijski Euchaurren.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA