fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Inwestorzy uciekają z rynku złota

Inwestorzy uciekają z rynku złota najszybciej od dekady. Chodzi o fundusze ETF oparte na tym kruszcu, którego ceny spadły najbardziej od 1981 r.
Od początku stycznia 2013 r. zasoby złota 14 największych ETF notowanych na giełdach z powodu likwidacji pozycji obniżyły się o 31 proc. do 1813,7 ton, a w 2014 r. analitycy spodziewają się spadku o kolejne 311 ton. Wartość aktywów tych funduszy zmniejszyła sie o 69,5 miliarda dolarów. Tegoroczny spadek zasobów ETF jest pierwszym takim przypadkiem od dziesięciu lat, czyli od początku ich funkcjonowania na rynku.
W 2012 r. inwestycje ETF osiągnęły rekordowy poziom 148 miliardów dolarów, co podtrzymało rynek byka, który wyniósł ceny ponad sześciokrotnie od poziomu z 2001 r. Dzięki tym funduszom inwestorzy mogą być właścicielami złota bez konieczności przechowywania go.
Teraz część inwestorów straciła zaufanie do złota jako nośnika wartości majątku, gdyż inflacja nie przyspieszyła, a Rezerwa Federalna sygnalizuje, że może zredukować program skupu obligacji z rynku za 85 miliardów dolarów miesięcznie. John Paulson, największy inwestor w najpotężniejszym ETF, ogłosił w listopadzie, że nie planuje nowych zakupów kruszcu. .
- Wszystkie bycze czynniki, które pchały notowania w górę przez co najmniej 12 lat teraz działają w przeciwnym kierunku - zauważa Robin Bhar, londyński analityk Societe Generale, którego prognozy dla rynku metali szlachetnych w minionych ośmiu kwartałach okazały się najtrafniejsze. Ten lider rankingu Bloomberga spodziewa się, że wraz z dalszym spadkiem cen ETF będą sprzedawały więcej złota w 2014 r.
Złoto w natychmiastowych dostawach znalazło się w strefie niedźwiedzia już w kwietniu, kiedy spadek notowań przekroczył 20 proc. od rekordowego poziomu z września 2011 r. (1921,15 USD) cena złota obniżyła się o 36 proc. Spośród 24 towarów objętych wskaźnikiem GSCI Spot Index gorsze od tego kruszcu były tylko kukurydza i srebro. Analitycy nowojorskiego baku inwestycyjnego Goldman Sachs w październiku określili złoto jako pewniaka (slam-dunk) do sprzedaży.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA